Şefa DNA, Laura Codruţa Koveşi, a declarat marți un post de radio, că DNA a pornit numeroase anchete în domeniul sănătății în urma cercetării faptelor unor autorități locale care au în administrare unități sanitare. Şi cu toate acestea, DNA nu are competențe în încheierea unor contracte frauduloase.
Invitată la Europa FM, procurorul șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, a declarat că Direcția Națională Anticorupție a pornit numeroase anchete în domeniul sănătății în urma cercetării faptelor unor autorități locale care au în administrare unități sanitare.
"Aș vrea să reamintesc tuturor că în ultimii doi ani am tras semnale de alarmă în ceea ce privește sistemul de sănătate și ce trebuie să facă statul român în acest domeniu. Avem mai multe investigații deschise și finalizate pe ceea ce se întâmplă în sistemul de sănătate. Am avut dosare privind achizițiile de aparatură, medicamente, achiziții pe diverse substanțe sau necesități, cum ar fi oxigenul. Dar DNA nu are competență pe lucruri care țin de sănătatea publică, ci pe corupție", a declarat Kovesi.
Laura Codruța Kovesi spune că a discutat cu noul Procuror General pe tema problemelor din sănătăate și că Direcția Națională Anticorupție va fi sesizată de Parchetul General în cazul în care în anchetă apar și elemente de corupție.