Liviu Pop, Ecaterina Andronescu și Eugen Teodorovici își fac universitate multiculturală pe bani europeni la Constanța

Liviu Pop, Ecaterina Andronescu și Eugen Teodorovici își fac universitate multiculturală pe bani europeni la Constanța

Liviu Pop, Ecaterina Andronescu și Eugen Teodorovici au pus la cale înființarea unei universități.

O universitate multicultulturală în Constanța pe malul Mării Negre. Cu fonduri europene, scrie ziarul Info Sud Est.

Liviu Pop, fost ministru al Educaţiei al cărui singur succes remarcabil a fost desfiinţarea Consiliului Naţional de Atestare a Diplomelor, instituţia care analiza acuzaţiile de plagiat la adresa premierului Victor Ponta, vine cu ideea înfiinţării unei universităţi multiculturale la Constanţa.

Acestuia i se alătură Ecaterina Andronescu, alt fost ministru, care, datorită performanţelor sale în fruntea Educaţiei este poreclită “Abramburica” şi care, în noiembrie 2014, a fost pusă sub urmărire penală în dosarul “Microsoft”.

Cei doi sunt susţinuţi puternic de ministrul “Casanova”, aşa cum a fost poreclit Eugen Teodorovici de paparazzi care l-au surprins în preajma unor domnişoare, probabil studente. Actualul ministru al fondurilor europene (n.red-între timp a ajuns ministrul finanțelor), care s-a remarcat prin tot felul de iniţiative controversate, garantează că banii sunt ultima problemă atunci când vine vorba de proiectul academic al mai marilor PSD.

Evident, nu putea lipsi sprijinul Primăriei Constanţa, proaspăt ”decapitată” de DNA, al parlamentarilor constănţeni social-democraţi, sprijinul cadrelor didactice din mediul universitar înrolate în PSD, dar şi al liderilor principalelor comunităţi minoritare de la malul mării: turco-tătarii şi evreii (liderul celor din urmă este director de programe la televiziunea de casă a PSD).

Pop și Andronescu au și o tință, mai scrie presa locală: În schema social-democraţilor iubitori de multiculturalitate apare şi Universitatea Maritimă din Constanţa (ai căror studenți din Kazahstan au fost cazați la Hotelul ”Flora”, iar cei din Nigeria preferă același hotel pentru petreceri și alte evenimente), ca posibilă structură a viitoarei universităţi, sub pretextul că această instituţie are cei mai mulţi studenţi străini.

În cadrul unei întâlniri la Constanţa, Ecaterina Andronescu avansa ideea că universitatea ar putea fi gata pentru anul universitar 2016-2017.

Ultima oră
17:57 - Nicușor Dan clarifică. Cât de îngrijorată este Europa de criza politică din România: „Unii m-au întrebat” (VIDEO)
17:51 - Nicușor Dan a refuzat din nou să emită vreo părere despre criza politică: „Vreau să îmi păstrez cu fermitate postura de mediator”
17:30 - Nicușor Dan, după ce George Simion l-a numit „paraplegic”: Cred că susținătorii AUR se rușinează că i-au dat votul. Noi, ca politicieni, reprezentăm oamenii (VIDEO)
17:16 - Premieră istorică: Ungaria va avea un ministru nevăzător. De ce portofoliu se va ocupa Vilmos Kátai-Németh (FOTO)
17:15 - Nicușor Dan, declarații după Consiliul European. Cu ce cerințe s-a prezentat președintele la reuniunea informală: „Ne dorim un buget ambițios al Uniunii” (VIDEO)
17:05 - Călătorie transformată în coșmar. Cum a rămas o femeie cu dizabilități blocată pe aeroport
16:59 - George Simion, derapaj grav la adresa lui Nicușor Dan: „Avem un individ pus la Cotroceni, paraplegic”. Ce riscă acum liderul AUR (VIDEO)
16:50 - Oana Gheorghiu, noi explicații despre inițiativa privind companiile de stat: Sunt conștientă că am deranjat multe interese – membri în CA-uri, amante și nepoți, contracte din care unii se îmbogățeau
16:33 - Laborator clandestin de cocaină descoperit în Italia. Trei persoane arestate, printre care doi români
16:30 - Cum ar urma să arate noua lege a salarizării: Președintele, premierul și parlamentarii vor primi bani în plus. Ce sporuri și beneficii ar putea dispărea