Ministerul român al Afacerilor Externe, alături de Adrian Năstase la un eveniment în Braşov (FOTO)

Ministerul român al Afacerilor Externe, alături de Adrian Năstase la un eveniment în Braşov (FOTO)

Fundaţia Europeană Titulescu, un organism înfiinţat de fostul premier PSD Adrian Năstase, a organizat săptămâna trecută, la Braşov, un eveniment dedicat comemorării a 75 de ani de la moartea diplomatului Nicolae Titulescu.

Acest eveniment a fost organizat şi cu ajutorul Ministerului Afacerilor Externe, din partea acestei instituţii fiind prezent secretarul de stat Petre Guran. Acest lucru a fost anunţat chiar de Adrian Năstase, pe blogul său.

De altfel, Adrian Năstase a ţinut un discurs având în faţă sigla Minsiterului Afacerilor Externe şi a Guvernului României. Evenimentul a fost unul asumat şi promovat de MAE, spre exemplu postarea de pe Facebook a Fundaţiei Europene Titulescu fiind distribuită şi de Ambasada României în Republica Moldova.

Reamintim că Adrian Năstase a executat deja două condamnări pentru corupţie, una de doi ani de închisoare în dosarul “Trofeul calităţii” şi una de patru ani de închisoare în „Dosarul Zambaccian”. În ambele a fost eliberat condiţionat înainte de termen.

Instanţa l-a mai condamnat pe Adrian Năstase la cinci ani de interzicere a unor drepturi, după executarea pedepsei cu închisoarea, respectiv: dreptul de a alege şi de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice; dreptul de a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat; dreptul de a ocupa o funcţie sau de a desfăşura o activitate de natura aceleia de care s-a folosit pentru săvârşirea infracţiunii.

Adrian Năstase, alături de Ministerul Afacerilor Externe

Presedintele Fundatiei Europene Titulescu, Adrian Nastase, la ceremonia de comemorare a 75 ani de la moartea marelui diplomat si om politic, Nicolae Titulescu.

Posted by Fundatia Europeana Titulescu on18 Martie 2016