Peste 45.000 de articole pirotehnice, petarde şi artificii, confiscate de polițiștii bucureșteni

Peste 45.000 de articole pirotehnice, petarde şi artificii, confiscate de polițiștii bucureșteni
Foto: citynews.ro

Poliţiştii bucureşteni au confiscat în urma unor percheziții peste 45.000 de articole pirotehnice, care cântăresc peste 540 de kilograme, informează Poliția Capitalei.
Autoritățile au descins în sectorul 2 al Capitalei unde au găsit peste 45.000 de articole pirotehnice de mai multe tipuri, în valoare de peste 10.000 de euro, scrie Mediafax.

Din primele cercetările a rezultat faptul că articolele pirotehnice erau deţinute ilegal, fiind aduse din afara ţării.

Totodată, s-a stabilit faptul că suspecţii intenţionau să le comercializeze în perioada imediat următoare, în contextul apropierii sărbătorilor de iarnă.

De asemenea, cu ocazia percheziţiilor efectuate, poliţiştii bucureşteni au mai descoperit peste 7.400 de ţigarete, posibil provenite din Republica Moldova, pentru care nu s-au putut prezenta documente de provenienţă.

Articolele pirotehnice şi ţigaretele au fost ridicate în vederea confiscării, iar cei patru suspecţi sunt cercetaţi de poliţiştii Capitalei sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de deţinere fără drept de articole pirotehnice şi evaziune fiscală.

Tags: