Scările pictate din România au fost votate drept cele mai frumoase din lume, într-un top realizat de un site care promovează arta stradală. A doua cea mai votată este strada Xenofon din București. Cum pictura s-a degradat, inițiatorii o refac chiar în aceste zile informează stirileprotv.ro.
Strada primește acum o nouă față chiar de la artista Eva Radu, cea care a pictat-o pentru prima dată. În locul celor opt clădiri reprezentative ale Capitalei, ea pictează acum o cascadă înconjurată de verdeață.
”Cascada înseamnă libertate, prospețime, înseamnă a fi deschis către nou. Un domn mi-a mărturisit că de când am pictat această stradă-cascadă pare mai răcoritor locul”, a spus Eva. Noua pictură va putea fi admirată de la finele săptămânii. Ce-i drept, sunt peste 70 de trepte de urcat, dar efortul sigur nu se va mai simți datorită frumuseții picturii.
Scările Rakoczi din Târgu Mureș ocupă primul loc în acest top. Pictate de elevii liceului de artă din oraș în 2014, scările sunt considerate monument istoric. Apreciate sunt și scările Furnica și strada Artei, ambele tot din Târgu Mureș.
În top mai apar scări pictate din Turcia, Italia, Spania, Chile și Coreea.
Scările Rakoczi![]()
Foto: designist.ro