Sorin Cîmpeanu: Continuă discuțiile privind modificările din preuniversitar. Sigur e că se renunță la mediile semestriale și la susținerea tezelor. A fost stabilită și poziționarea vacanței mobile din februarie (VIDEO)

Sorin Cîmpeanu: Continuă discuțiile privind modificările din preuniversitar. Sigur e că se renunță la mediile semestriale și la susținerea tezelor. A fost stabilită și poziționarea vacanței mobile din februarie (VIDEO)
Ministrul Educaţiei primeşte mesaje de ameninţare cu moartea: „Se precizează şi felul, şi momentul, tot felul de detalii”. Foto: Guvernul României / Facebook

Sorin Cîmpeanu (PNL), ministrul Educației, a anunțat, luni dimineață, că se desfășoară în continuare discuțiile cu partenerii privind modificările ce vor fi aduse anului școlar, aceste modificări urmând a fi incluse chiar marți într-un Ordin de Ministru. Ce se știe sigur deja este că va exista o singură medie, la final de an.

Cîmpeanu a anunțat și când mai precis va fi vacanța din luna februarie și a vorbit, de asemenea, despre testele standardizate.

Ce spune Cîmpeanu despre modificările din noul an școlar

„E în curs de finalizare întâlnirea Comisiei pentru Dialog Social între Ministerul Educației și toți partenerii de dialog pentru a se definitiva Regulamentul de organizare și funcționare a învățământului preunivesitar, așa încât mâine aceste modificări să îmbrace forma unui Ordin de Ministru al Educației și să fie transmise spre publicare în Monitorul Oficial.

Structura anului școlar e deja cunoscută, deja publicată în Monitorul Oficial. Modificarea esențială care a fost deja agreată, deși discuțiile sunt în curs, este că se renunță la mediile semestriale, se renunță la obligativitatea susținerii tezelor simestriale. Va fi necesară o singură medie generală la finele anului școlar, iar profesorii vor avea mult mai multă autonomie în scopul unei evaluări ritmice.

Au fost mai multe variante de lucru, s-a agreat că numărul minim de note să fie egal cu N plus 3, unde N e numărul de ore alocate săptămânal unei discipline. Deci pentru o disciplină cu 2 ore pe săptămână, într-un întreg an școlar vor fi necesare cel puțin 5 note.

Profesorul are totală autonomie în evaluarea ritmică”, a declarat ministrul Educației.

Cîmpeanu, despre evaluarea standardizată și vacanța mobilă din februarie

„Al doilea subiect: fost stabilită poziționare vacanței mobile din luna februarie, în întreg sistemul național de învățământ. Sunt 30 de jduețe care au decis ca vacanța să fie în ultima săptămână, 10 au decis ca vacanța să fie în a treia săptămână din februarie – Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Călărași, Cluj, Dâmbovița, Gorj, Hunedoara, Teleorman și Prahova. Și Bucureștiul și Suceava care au decis ca săptămâna de vacanță să fie a doua.

A treia informație: azi, de la 8.00, au fost deja administrate 15.00 de teste de matematică în cadrul programului de evaluare standardizată pentru clasa a a III a, a V a și a VI a. La ora 10.00 începe administrarea lor în cele mai multe situații. Au fost completate de către copii și 10.000 de chestionare de satisfacție. Trei sferturi din primii elevi care au răspuns au apreciat pozitiv adminsitrarea acestor teste”, a mai declarat ministrul Cîmpeanu.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`