Un elev de clasa a VIII-a din Suceava a ajuns la spital după ce a fost lovit în abdomen de un coleg

Un elev de clasa a VIII-a din Suceava a ajuns la spital după ce a fost lovit în abdomen de un coleg
Foto: romanialibera.ro

Un elev de clasa a VIII-a din localitatea Satu Mare, județul Suceava, a ajuns la Spitalul Judeţean Suceava cu contuzie abdominală şi ruptură de splină, după ce a fost lovit cu genunchiul de un coleg înaintea începerii orelor de curs, informează Mediafax.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Poliției Județene Suceava, Ionuț Epureanu, elevul de clasa a VIII-a din localitatea Satu Mare a avut o altercaţie, miercuri, înaintea orelor, cu un coleg care l-a lovit cu genunchiul în abdomen.

Elevul lovit a stat la o parte din cursuri, după care, din cauza durerilor, a plecat acasă, iar mama lui l-a dus la Spitalul din Rădăuţi de unde a fost transferat la Spitalul Judeţean Suceava, unde a fost internat în secţia chirurgie infantilă-ATI, cu diagnosticul de contuzie abdominală şi ruptură de splină.

Totodată, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Suceava, Laura Hacman, a declarat că reprezentanţii şcolii au aflat de la poliţişti despre această agresiune.

Ea a spus că elevul agresat a stat două ore la şcoală, iar din cauză că s-a simţit rău a plecat acasă, fără să informeze vreun reprezentant al şcolii de cele petrecute.

Hacman a menţionat că elevul agresor urmează să fie sancţionat de Consiliul profesoral al şcolii respective.