Avioane de vânătoare ale Rusiei au interceptat aeronave britanice deasupra Mării Negre, susține Moscova

Avioane de vânătoare ale Rusiei au interceptat aeronave britanice deasupra Mării Negre, susține Moscova
Bombardier rusesc Su-34. Foto: Hepta.ro / Sputnik / Alexander Vilf

Rusia a ridicat de la sol două avioane de vânătoare Su-27 pentru a împiedica intrarea a trei aeronave militare britanice în spațiul aerian rusesc deasupra Mării Negre, susține Ministerul rus al apărării, potrivit Reuters.

Avioane de vânătoare ale Rusiei ar fi interceptat aeronave britanice deasupra Mării Negre

Moscova susține că avioanele rusești au fost trimise să intercepteze „trei ținte aeriene” care se apropiau de frontieră și le-a identificat ca fiind o aeronavă de recunoaștere RC-135, respectiv două avioane de vânătoare Typhoon.

„Pe măsură ce avioanele rusești de vânătoare se apropiau, aeronavele militare străine au făcut cale întoarsă de la frontiera de stat a Federației Ruse”, mai susține Ministerul rus al apărării.

Este neclar cât de mut s-au apropiat unele de celelalte avioanele celor două state.

Marea Neagră a devenit un teatru tot mai important în războiul dintre Rusia și Ucraina, care acum se apropie de intrarea în a 21-a lună. Președintele Vladimir Putin anunța, miercuri, că le-a ordonat avioanelor rusești înarmate cu rachete hipersonice Kinzhal să patruleze deasupra Mării Negre.

Anterior, Rusia raportase un număr de incidente în care avioanele sale de vânătoare au fost ridicate de la sol pentru a intercepta aeronave militare din Norvegia, alt stat membru NATO, deasupra Mării Barents.