Incident la Eurovision 2019. Marți, după începerea semifinalei, transmisiunea online a showului a fost oprită și înocuită cu imagini surprinse prin satelit, care ilustrau explozii în oraşul israelian pe un fundal muzical ameninţător.
Transmisiunea televizată nu a avut de suferit, nici în țara gazdă, nici în transmisiunea internațională.
DOLIU LA PRO TV! S-A SINUCIS! FANII LUI CABRAL SUNT ÎN STARE DE ȘOC! PRIMELE IMAGINI DE LA LOCUL TRAGEDIEI (GALERIE FOTO)
Acuzată pentru această acțiune este gruparea palestiniană Hamas.
„Ştim că, la un anumit punct a existat o tentativă, aparent operată de Hamas, de a prelua controlul asupra transmisiei noastre digitale”, a declarat acesta. „Sunt încântat să afirm că, în câteva minute, am reuşit să recuperăm controlul asupra acestui fenomen”, a spus Eldad Koblenz, directorul executiv al Kan.
De la începutul lunii grupul paramilitar Hamas şi autorităţile israeliene se află într-un conflict, scrie Gândul.
Din această cauză, au avut loc sute de lansări de rachete înspre teritoriul israelian ca şi bombardamente din Israelului spre Fâşia Gaza.