Max Bromson,în vârstă de 66 de ani a luat decizia de a fi eutanasiat, după ce a fostdiagnosticat cu cancer la oase în fază terminalăîn 2012. Bolnavul a luat deciziadeoarece nu mai putea suporta durerile provocate de boala nemiloasă,anunță Daily Mail.
În 2014, a sfârșit după ce și-a dat acordul de a fi eutanasiat într-un spital din Adelaide, însoțit de familia sa în tristul moment.
După investigația poliției de 2 ani asupra morții domnului Bromson, rudele acestuia au decis să publice video-ul cu momentul de sfârșit al bolnavului, în încercarea de a continua pledoaria pentru eutanasia voluntară.
În timp ce Bromson bea lichidul cu soluția pentru eutanasiere, un membru al familiei poate fi auzit cum îi declară "te iubesc prietene".
momentul eutanasierii unui bolnav de cancer
#DIRECT_ONE_pg5rwf#
Publicarea materialului filmat vine după încearcările parlamentului din sudul Australiei de atreceun proiect de lege privind legalizarea controversatei practici.
Sora domnului Bromson, Kerry, a mărturisit că a decis să filmeze ultimile momente ale fratelui ei "din motive legale", deoarece este ilegal să ajuți pe cineva să-și ia viața.
"Motivul pentru care am filmat momentul a fost mai mult din motive legale, pentru a arăta că noi nu l-am ajutat", a mărturisit sora decedatului.
"Am facut-o din iubire pentru fratele nostru".
Domnul Bromson, după ce a fost diagnosticat cu cancer la oase, a început să se intereseze despre eutanasiere.
Investigația sa l-a condus către Philip Nitschke – cunoscut și ca Dr. Death – fondatorul grupului pro-eutanasiere Exit International.
Domnul Bromson a devenit un susținător deschis pentru eutanasiere și a adeclarat pentru ABC în 2012 că dorește să decidă singur când se va sfârși viața sa.
"Îmi voi alege singur momentul și metoda de plecare", a mai declarat acesta.