Un congresmen al statului american Minnesota a fost împușcat mortal, iar un altul a fost rănit după o serie de „atacuri țintite”, a anunțat guvernatorul Tim Waltz, potrivit abcnews.
O reprezentantă a statului Minnesota și soțul ei au fost uciși, iar un senator și soția sa au fost împușcați și răniți într-un „act de violență politică țintită” la domiciliile lor sâmbătă dimineața, a declarat guvernatorul statului Minnesota, Tim Walz.
Atacatorul s-a dat drept ofițer de poliție, au declarat autoritățile.
Reprezentanta statului Melissa Hortman, o democrată, și soțul ei au fost împușcați mortal într-un atac care pare a fi un „asasinat motivat politic”, a declarat Walz la o conferință de presă.
„A fost un funcționar public formidabil”, a spus guvernatorul despre victimă. „Este de neînlocuit.”
Senatorul democrat John Hoffman și soția sa au fost împușcați de mai multe ori și au fost supuși unei intervenții chirurgicale, a declarat guvernatorul.
„Suntem prudenți, dar optimiști, că vor supraviețui acestei tentative de asasinat”, a spus Walz.
Cele două locații ale atacurilor se aflau la aproximativ 8 mile distanță unul de celălalt, în Champlin și Brooklyn Park, la nord de Minneapolis.
Hoffman și soția sa au fost împușcați în jurul orei 2 dimineața în Champlin, a declarat Drew Evans, superintendentul Biroului de Arest Criminal.
După ce Hoffman a fost împușcat, ofițerii se îndreptau să-l verifice proactiv pe Hortman când l-au întâlnit pe suspect lângă casa lui Hortman, a spus Evans.
Ofițerii au găsit o persoană îmbrăcată ca ofițer de poliție la ușă, ieșind din casă, a declarat poliția.
Suspectul a tras asupra ofițerilor; au avut loc schimburi de focuri, iar suspectul a reușit să scape, au declarat autoritățile.
Președintele Comitetului Național Democrat, Ken Martin, fost președinte al Partidului Democrat din Minnesota, a declarat că este prieten atât cu Hoffman, cât și cu Hortman.
Martin a scris pe rețelele de socializare că este „complet îndurerat” și „se roagă din greu pentru ambele familii”.