Peter Robinson a anunțat că va demisiona din funcția de premier al Iralndei de Nord și din cea de președinte al Partidului Unionist Democrat, în perspectiva alegerilor regionale din 2016, informează AFP, citată de Mediafax.
„Ar fi o lipsă de respect faţă de partid să pretind ca eu să fiu candidatul său în următoarele alegeri”, în mai 2016, a declarat Robinson. Acesta a precizat că a luat decizia înainte de criza cardiacă pe care a suferit-o anul acesta.
Potrivit The Telegraph, el ar urma să demisioneze după Crăciun.
„Presiunile sunt foarte puternice la acest nivel. Este necesară înnoirea conducerii partidului, aducerea unor persoane care poate au mai multă energie şi idei noi”, a mai spus Peter Robinson.
Anunțul vine la doar câteva zile după ce principalele partide nord-irlandeze au ajuns la un acord privind continuarea guvernării în coaliție, punând astfel capăt undei crize declanșate pe fondul unor acuzaţii cu privire la Armata Republicană Irlandeză.
Robinson a mai declarat că vrea să rămână în funcţie până când acordul va fi consolidat şi pentru a pregăti tranziţia.
În timpul crizei, Robinson s-a retras din funcțiile pe care le deține, argumentând că IRA este în continuare activă, dar a revenit pe 20 octombrie, după publicarea unei anchete cu privire la activităţi paramilitare comandate de către Londra.
Deputatul Nigel Dodds se află printre favoriţii la succesiunea lui Robinson.