Purcelușii din Germania ”merg” la Curtea Constituțională. Motivul este HALUCINANT

Purcelușii din Germania ”merg” la Curtea Constituțională. Motivul este HALUCINANT
Foto: Pixabay.com

Într-o premieră juridică, purcelușii din Germania au ajuns să fie înregistrați ca reclamanți la Curtea Constituțională. Totul după ce activiștii pentru drepturilor omului au înaintat o sesizare prin care cer intercizarea porcilor masculini fără anestezie.

ARSENIE BOCA, PROFEȚIE DE COȘMAR! „FRAȚILOR, VA FI VĂRSARE DE SÂNGE”! SE VA ÎNTÂMPLA DE SĂRBĂTORI

Procesul a fost intentat încă din luna octombrie de Organizația PETA (People for the Ethical Treatment of Animals). Asociația cere ca porcii au drepturi similare cu oamenii și că acestea sunt încălcate prin actul plin de cruzime al castrării fără anestezie.

A SPUS ADIO MARIAJULUI ȘI COPILULUI. TOTUL DESPRE DIVORȚUL LUI CABRAL

Acest subiect este deja unul controversat la nivel european, procedura fiind deja interzisă în Suedia, Norvegia și Elveția.

SĂRBĂTORI DE COȘMAR PENTRU OANA LIS! MĂRTURII COPLEȘITOARE DESPRE BĂTAIA SORĂ CU MOARTEA PE CARE A PRIMIT-O…(VIDEO)

Fermierii argumentează că castrarea purcelușilor la câteva zile de la naștere este necesară pentru a preveni gustul și mirosul indezirabil al cărnii provocate de hormonii sexuali.

Castrarea fără calmante a fost deja interzisă în Germania din 2013, dar Parlamentul a oferit fermierilor o perioadă de tranziție de cinci ani pentru a-i ajuta să se adapteze schimbării – dată limită care a fost extinsă anul trecut până în 2021.

Nu e prima oară când Grupul a intentat un proces din partea animalelor. PETA a cerut în 2015 unui tribunal american să ofere unui macac drepturile de autor al unui selfie făcut pe camera foto care aparținea unui fotograf.

Tags: