Un jurnalist de la televiziunea Rossia 1 nu poate intra în Republica Moldova în următorii cinci ani, în urma unei interdicții care a fost impusă de serviciile speciale de la Chișinău, informează vesti.ru, citat de agora.md.
Fără a oferi vreun motiv care a stat la baza acestei decizii, serviciile speciale i-au interzis lui Alexandr Balițki să mai intre pe teritoriul Republicii Moldova, unde ajunsese în contextelor protestelor de la Chișinău.
„Anterior, eu și colegii noștri nu am fost lăsați să intrăm în Chișinău. Incidentul care a avut loc astăzi, încă o dată demonstrează dorința Chișinăului oficial să închidă la maxim fluxurile de informații, sau cel puțin să le pună sub control pe fondul protestelor de proporții și crizei de putere, care continuă aici timp de mai multe luni la rând”, a declarat jurnalistul rus.