George Simion nu are nici un plan ca să-l aducă pe Călin Georgescu într-o funcție de putere. Cunoscutul scriitor și politolog Stelian Tănase nu-l vede pe politicianul AUR președinte, la Cotroceni, și nici pe Călin Georgescu premier.
Stelian Tănase a arătat că, pentru a-l numi premier pe Călin Georgescu, în cazul în care, s-ar întâmpla ca Simion să ajungă la Cotroceni, va avea nevoie de o majoritate parlamentară. Or, în acest moment, AUR nu are cu cine să facă această majoritate. Cunoscutul scriitor a făcut o serie de comentarii pe acest subiect în emisiunea Special, moderată de Nadia Ciurlin, difuzată de B1 TV.
„În campanie nu te duci pe Valea Prahovei cu gagicile, te duci la Muntele Athos, ceva înălțător, care îți dă un aer spiritual, când tu ești un șef de galerie de fotbal… Sunt mai multe lucruri în acest discurs (mesajul transmis de George Simion de la Muntele Athos – n. red.). În primul este ideea de ceva misterios, așa…au planuri. Nu au nimic. Unde să le fi făcut, la bere? Unde la fac? Pe terasă, unde fac planurile astea? La discotecă? Unde le fac? Acesta este un aspect. Al doilea aspect…Este pur și simplu o tentativă pe care o continuă, care a început pe 28 noiembrie, de a capta voturile lui Georgescu. El este în acest «captațio binevolentio», să-i aducă pe votanții lui Georgescu la urne pentru el. Ăsta este jocul”, a decriptat Stelian Tănase mesajul lui George Simion de la Muntele Athos.
În opinia cunoscutului scriitor, pentru ca George Simion, în cazul în care va ajunge președinte, să-l numească pe Călin Georgescu într-o funcție de premier, este nevoie să aibă majoritate parlamentară.
„Dacă ajunge președinte, eu nu cred că ajunge, e scos din joc. Și sper…dar ca să-i dea o funcție, să-l pună premier, de exemplu, trebuie să aibă majoritate parlamentară. Nu-l pune premier că vrea el, că-i place de freza lui, Trebuie să aibă un număr de parlamentari care votează cu partidul lui sau cu o coaliție care sprijină o asemenea idee”, a explicat Stelian Tănase
Cunoscutul scriitor nu crede că PSD ar accepta să facă o alianță cu AUR la guvernare, deși acest scenariu este vehiculat în spațiul public. Potrivit spuselor sale, dacă ar accepta alianța cu AUR, PSD s-ar întoarce la nivelul anilor ’90. Partidul condus de Marcel Ciolacu și-ar distruge imaginea pe care și-a construit-o în ultimii ani, de partid onorabil, democratic, pro-european.
„Am auzit varianta PSD – AUR, dar mă îndoiesc. PSD a reușit în ultimii ani, deși face parte din această monstruoasă coaliție, din estabilishmentul detestat de toată lumea, de electorat… încât nu cred că va încerca să-și strice iar imaginea pentru care a avut nevoie de 30 de ani să și-o facă. Acum PSD pare un partid onorabil, european etc. etc. Dacă face mișcarea cu AUR se întoarce în 1990, la mineriadă”, este de părere Stelian Tănase.
Totuși, scriitorul nu exclude cu totul această variantă, în care PSD ar pune pe primul loc foamea sa tradițională, de putere și de bani publici. Într-un astfel de scenariu, PSD-iștii ar lăsa la o parte orice urmă de europenism și ar accepta o alianță cu extremiștii de dragul de a rămâne conectat la rețelele de putere și de bani publici.
„Nu cred că PSD va îndrăzni decât, poate, cunoscând egoismul, cinismul, cât de atrași sunt de avere și de putere – sunt flămânzi de putere, în primul rând – să facă acest lucru și să încalce această idee simplă. Au reușit să-și scoată partidul dintr-o situație în care erau nefrecventabili, și i-au spălat liberalii, cu Iohannis. Acum, nu cred că ar încerca să se întoarcă în 1990, afișându-se cu AUR”, a concluzionat Stelian Tănase.