După circul pe care l-a făcut la turneul de la Shanghai, tenismenul Kyrgios a fost amendat, suspendat și trimis la psiholog

După circul pe care l-a făcut la turneul de la Shanghai, tenismenul Kyrgios a fost amendat, suspendat și trimis la psiholog
Foto: ATP World Tour

Tenismenul australian Nick Kyrgios, locul 14 ATP, a fost suspendat, luni, de ATP pentru opt săptămâni după comportamentul avut la meciul disputat, săptămâna trecută, împotriva germanului Mischa Zverev, în turul al doilea al turneului de 1.000 de puncte de la Shanghai.

Kyrgios a mai primit și o amendă supliemntară de 25.000 de dolari, după ce inițial Kyrgios fusese deja amendat cu 10.000 de dolari pentru că a evoluat „fără efort”, cu 5.000 de dolari pentru violenţă verbală în disputa cu un spectator şi cu 1.500 pentru conduită nesportivă.

Pentru a putea reveni pe teren înainte de 15 ianuarie 2017, australianul va trebui să intre într-un plan de îngrijire sub îndrumarea unui psiholog sportiv, scrie news.ro.

Kyrgios, locul 14 ATP, a pierdut, miercuri, cu scorul 3-6, 1-6, în 48 de minute, în faţa germanului Mischa Zverev, locul 110 ATP.

Acesta a jocat în batjocură, i-a spus arbitrului că vrea să plece acasă și a jignit un spectator care i-a cerut să-i respecte pe cei care au cumpărat bilet pentru a-l vedea jucând.

Poţi să strigi «time» ca să termin meciul şi să mă duc acasă?”, i-a spus Kyrgios arbitrului Ali Nili.

„Nick, nu poţi să joci aşa. Este neprofesionist, iar acesta este un turneu profesionist”, i-a răspuns acesta.

Un spectator din tribună i-a cerut lui Nick Kyrgios să respecte jocul şi publicul, ceea ce a stârnit mânia tenismenului. „Vrei să vii tu să joci aici? Stai jos, taci şi uită-te!”, i-a răspuns jucătorul.

La finalul meciului, australianula spus că este foarte obosit fizic și psihic și nu mai putea continua meciul.

Nu le datorez nimic, este alegerea mea. Dacă nu-ţi place, nu te-am chemat eu să urmăreşti meciul. Pleacă. Dacă eşti atât de bun la dat sfaturi şi la tenis, de ce nu eşti atât de bun ca mine? De ce nu eşti în circuit? Vrei să cumperi un bilet? Vino să mă vezi, ştii că sunt imprevizibil. E alegerea ta. Dar nu-ţi datorez nimic. Nu influenţează cum o să dorm la noapte”, a continuat el.

Nu este pentru prima oară când Kyrgios este amendat pentru comportament nesportiv. Anul trecut a spus că turneul de la Shanghai este un „circ” şi a criticat „suprafaţa de rahat”. Altădată a înjurat și i-a jignit iubita lui Stan Wawrinka.