O avocată din Iași a fost reținută pentru tentativă de omor. Ea a fugit de la locul accidentului, după ce ar fi șicanat un motociclist

O avocată din Iași a fost reținută pentru tentativă de omor. Ea a fugit de la locul accidentului, după ce ar fi șicanat un motociclist
Sursa foto: Freepik

O avocată din Iași a fost reținută pentru tentativă de omor după ce, în urmă cu câteva zile, ar fi șicanat în trafic un motociclist. Femeia a fugit de la fața locului, iar motociclistul a ajuns la spital cu traumatisme, informează Agerpres.

Avocata din Iași a fugit de la fața locului, iar motociclistul a ajuns la spital

Este vorba despre avocata Alexandra Cioată, care săptămâna trecută se afla la volanul unui autoturism. Ea ar fi șicanat un motociclist, care a lovit un stâlp de avertizare al refugiului stației de tramvai.

După producerea accidentului, avocata a fugit de la fața locului. Procurorii cer arestarea preventivă a femeii.

Polițiștii au vizionat imaginile surprinse de camerele de supraveghere, iar Alexandra a fost chemată la sediul Poliției Rutiere, unde a refuzat să dea declarații. Ea a menționat că nu a fost vorba despre o șicanare în trafic.

„Prin ordonanţa procurorului de caz, astăzi (luni – n.r.) s-a dispus schimbarea încadrării juridice, din infracţiunea de vătămare corporală din culpă în infracţiunea de tentativă de omor. Inculpata a fost audiată pentru tentativă de omor şi părăsirea locului accidentului, a fost reţinută astăzi şi urmează a fi prezentată Curţii de Apel, având în vedere calitatea acesteia de avocat, cu propunere de arestare preventivă”, a explicat purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Iaşi, Adina Bocai.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`
Ultima oră
23:49 - „360 de grade”, cu Alina Bădic: De ce 18 februarie e o dată specială și ce trebuie să facem în această zi (VIDEO)
23:29 - „360 de grade”, cu Alina Bădic: Zilele acestea vor scoate la iveală tot felul de secrete ale noastre / În același timp, pot fi spuse lucruri cu grad mare de neadevăr (VIDEO)
22:56 - Dolj: Un mort şi doi răniţi după un scandal pornit din gelozie
22:29 - Băsescu: Prin discursul lui Vance, America practic a umilit România. Mă înfurie că ministrul nostru de Externe n-a reacționat / Hurezeanu – un amator, Ciolacu – un incompetent / N-am văzut niciun ”suveranist” luând atitudine (VIDEO)
21:54 - Băsescu: Europa trebuie să-și facă armată de 5 milioane de militari și să treacă la lărgirea arsenalului nuclear (VIDEO)
21:19 - Băsescu: Trump e partener cu Putin și se simte onorat că-l bagă Putin în seamă / America e expusă și fără prostiile lui Trump / Europa e într-o situație foarte dificilă și, din păcate, are niște lideri foarte slabi (VIDEO)
20:47 - Boc: Cel mai simplu pentru Rusia e să aibă la București un regim favorabil ei. Românii au de ales între a ne întoarce la trecut, la ce am avut sub dominație sovietică, la răpiri teritoriale, sau să rămânem cu aliații care au făurit democrațiile (VIDEO)
20:10 - Cum s-au cunoscut Cătălin Bordea și noua sa iubită: „Nu pot să zic că sunt fericit, sunt foarte liniștit”
19:41 - Ciolacu s-a cățărat într-un copac, să își recupereze pisica (VIDEO)
19:19 - Vica Blochina a răbufnit împotriva femeilor care iartă infidelitatea: „Acelea sunt femeile cârpe!”