Prahova: Doi soți, infectați cu COVID-19, s-au stins din viață la puțin timp de la vaccinare. Fiica lor este în stare gravă, internată pe secția ATI (VIDEO)

Prahova: Doi soți, infectați cu COVID-19, s-au stins din viață la puțin timp de la vaccinare. Fiica lor este în stare gravă, internată pe secția ATI (VIDEO)
Foto: Hepta.ro / DPA Images / Claudio Furlan

O familie dincomuna prahoveană Filipeștii de Pădurea fost decimată de COVID-19.Doi soți din Prahova au decedat la câteva zile după vaccinare, iar fiica acestora se află în stare gravă la ATI.Cei doi au avut simptome de COVID înainte de imunizare, însă au considerat că sunt răciți și s-au tratat ca atare.

Femeia de 66 de ani și bărbatul de 71 de ani au avut simptome asociate COVID-19, însăn-au ezitat să se vaccineze.

Pe data de 3 martie au mers însă la Câmpina pentru a sevaccina. Imediat după imunizarea cu serulPfizer femeia a leșinat. Medicii au stabilizat-o, iar după o oră și jumătate, a fost trimisă acasă, îsnă stare ei a continuat să se deterioreze,. Aceasta nu a mai mâncat până pe 6 martie, când familia a chemat ambulanța.

Femeia a fost dusă la Spitalul Județean din Ploiești, unde a ajuns pe secția de Terapie Intensivă. La fel și bărbatul acesteia, a cărei stare de sănătate s-a deteriorat rapid.

Din păcate, femeia a murit pe data de 18 martie, iar soțul ei, pe 19 martie.

Fiica cuplului, imunizată cu serul AstraZenecea, în stare gravă la ATI

Nici fiica soților nu se află înstare bună. Aceasta a fost vaccinată cu AstraZeneca și se află internată pe secția ATI.

”Totul a pornit înainte de a face vaccinul, au fost răciți. Mi-au spus că urmează să meargă să facă vaccinul, aveau încredere foarte mare în vaccin și doreau să îl facă. Probabil din cauză că au avut virusul cu cel puțin o săptămână înainte, probabil asta a fost și una din cauze.

Ei au considerat că sunt răciți, au luat un tratament pentru răceală, iar în data de 3 au mers să facă vaccinul la spitalul din Câmpina, dar acolo datele s-au schimbat dramatic, mama leșinând acolo, imediat după vaccin. A trebuit să stea vreo oră și jumătate acolo, până și-a revenit să poată pleca acasă. Dar din momentul acela mama nu a mai mâncat. Deci din data de 3 până în data de 6. Situația s-a înrăutățit, firește, și în data de 6 am chemat ambulanța. Și tot atunci au plecat și la Spitalul de Urgență. Au fost duși la Județean, după care au fost transferați la Boli Infecțioase. Au stat o zi sau două acolo, și după aceea înapoi la Terapie Intensivă.Prima care a decedat a fost mama, în data de 18, la ora 16.40, iar tata în data de 19, la 06:00.

Sora mea se află în momentul de față la Terapie Intesivă, într-o stare destul de gravă”, a povestit fiul cuplului pentruobservatorulprahovean.ro.