Câteva sute de persoane au ieșit pe străzile din Dresda pentru a manifesta împotriva cancelarului Angela Merkel și a președintelui Joachim Gauck când aceștia au sosit pentru evenimentele cu ocazia Zilei Unității Germane.
Protestarii, stând în ploaie în fața unei biserici, au huiduit sosirea celor doi și au scandat "trădătorii", "plecați" sau "Merkel trebuie să plece". O pancartă prezentă în piața avea scris "Merkel dictatură".
![]()
Majoritatea manifestanților sunt membri ai organizației de extremă-dreapta "Patrioți Europeni împotriva Islamizării Vestului", cunoscută ca și Alianța PEGIDA, care își are sediul în Dresda, scrie rt.com.
Printre principalele nemulțumiri ale acestor persoane se află politica "ușilor deschide" aplicată de cancelarul Merkel în privința refugiaților, ce a adus în Germania peste 1 milion de imigranți anul trecut. Această politică a dus la scăderea cotei de încredere pentru Merkel la cel mai slab nivel din ultimii 5 ani.
"Merkel trebuie să plece": Sute de persoane au protestat împotriva cancelarului german la sosirea acesteia în Dresda pentru Ziua Unității Germane
#DIRECT_ONE_5zn9gs#