Biroul Permanent al Senatului a adoptat o serie de măsuri pentru reducerea cheltuielilor cu 5,6 milioane lei

Biroul Permanent al Senatului a adoptat o serie de măsuri pentru reducerea cheltuielilor cu 5,6 milioane lei

Biroul Permanent al Senatului a adoptat, luni, o serie de măsuri care prevede reducerea cheltuielilor cu 5,6 milioane lei.

Vicepreşedintele Senatului Cristian Dumitrescu a anunţat că printre măsurile administrative pentru reducerea cheltuielilor bugetare se numără reducerea numărului de funcţii de conducere, a deplasărilor în străinătate şi a consumului de combustibil.

Astfel, conducerea Senatului propune „reducerea indemnizaţiei acordate coordonatorilor de la comisii şi grupuri parlamentare şi aplicată în 2011, ceea ce induce o economie de aproximativ 366.000 de lei, renunţarea la 75% din colaboratori externi, ce va implica o economie de aproximativ 400.000 de lei, reducerea personalului care cumulează pensia cu salariul şi a celui pensionabil pentru limită de vârstă, realizându-se astfel o reducere de aproximativ 1.360.500 de lei”.

Totodată, se dorește o nouă organigramă care să reducă cu aproximativ 27% funcţiile de conducere, care ar duce la economii de 500.000 de lei.

„Noua organigramă propusă asigură minimal funcţiile necesare unei funcţionări normale a serviciilor Senatului, implicând creşterea responsabilităţii şefilor de servicii şi birouri, desfiinţarea departamentelor, a unor direcţii generale, direcţii, servicii şi birouri, comasarea atribuţiilor mai multor structuri şi înlăturarea punctuală a unor disfuncţionalităţi care au fost constatate: prin evitarea paralelismului de atribuţii între mai multe structuri, separarea funcţiilor de execuţie de cele de control sau cele de achiziţie cu cele de recepţie”, se arată în memorandumul Senatului.

De asemnea, o altă măsură prevede reducerea cu 10% a cheltuielilor cu deplasările interne şi externe, deplasările urmând să se facă la clasa economic, iar din delegaţii să facă parte un număr mai mic de persoane. Din această măsură ar urma să se economiseacă 1.100.000 de lei.

În plus, senatorii au în vedere diminuarea combustibilului utilizat prin folosirea unui număr mai mic de autoturisme, reducerea cu 60% a carburanţilor alocaţi pentru vacanţa parlamentară, reducerea cu 15% a combustibilului alocat membrilor Biroului Permanent, dar şi a costurilor cu utilităţile cu 15%.