Fostul viceprimar al Capitalei Marcel Nicolaescu este, de vineri, noul director general al producătorului de energie electrică și termică ELCEN București.
El a fost numit în funcţie în locul lui Gabriel Ignat, care a demisionat la începutul săptămânii.
„Este o mare provocare şi vreau ca, în scurt timp, alături de membrii Consiliului de Administraţie, să scoatem societatea din impasul în care se află. Aş dori ca în perioada următoare, CET-urile să devină adevărate centre de profit şi voi face toate diligenţele necesare în acest sens”, a declarat, în comunicat Nicolaescu, citate de Mediafax.
Nicolaescu a absolvit Facultatea Economia Industriei, Construcţiilor şi Transporturilor, din cadrul Academiei de Studii Economice din Bucureşti, cu specializarea management. Are peste 20 de ani de experienţă în management.
De-a lungul timpului, şi-a desfăşurat activitatea în Ministerul Poştelor şi Telecomunicaţiilor, Romtelecom, Poşta Română, Salrom şi a fost inclusiv viceprimar al Capitalei.