Victor Ponta a transmis vineri o scrisoare către partenerii socialiști europeni și ambasadele SUA și UE în care explică de ce nu își dă demisia din funcția de premier. Chair de la început, în scrisoare se menționează că „anunțul a fost făcut public în aceeaşi zi în care opoziţia – PNL – a depus în Parlament o moţiune de cenzură fără fundament cu scopul de a înlătura de la putere actualul guvern condus de Victor Ponta. Mai mult, în urmă cu câteva zile, preşedintele Iohannis declara că a devenit din ce în ce mai greu să colaboreze cu actuala majoritate”.
Ponta scrie și despre măsurile luate de guvern în această săptămână, și anume dublarea alocațiilor pentru copii și reducerea TVA la alimente de la 24% la 9%.
De altfel, este punctată popularitatea de care se bucură premierul și se arată că unul dintre cei mai înverșunați inamici ai săi este fostul președinte Traian Băsescu.
În scrisoare se arată faptul că pe durata mandatului său au existat creșteri benefice pentru independența justiției și este specificat faptul că premierul își va dovedi nevinovăția.
Victor Ponta spune că înțelege și respectă opinia președintelui, dar fiind validat de Parlament, tot acesta poate decide și demisia sa.