Prima seară a grupelor UEFA Champions League din noul sezon a pus în scenă partide extrem de spectaculoase. Marea surpriză s-a produs la Zagreb, acolo unde campioana en-titre a Croației, Dinamo, a învins-o pe Chelsea, scor 1-0, deși pornea cu șansa a doua.
În schimb, deținătoarea trofeului, Real Marid, s-a impus la pas pe terenul lui Celtic, scor 3-0, cu toate că scorul era egal la pauză. Manchester City a câștigat și mai clar la Sevilla, scor 4-0, cu un Erling Haaland în aceeași formă magistrală – norvegianul a reușit o nouă dublă în tricoul echipei care l-a transferat în această vară.
Șahtior Donețk a reușit și ea un rezultat mare, având în vedere că invazia rusă a amânat începerea campionatului ucrainean cu luni de zile, iar echipa jucase doar partide amicale în primele șapte luni ale anului. Formația ucraineană a învins-o pe Leipzig în Germania, scor 4-1.
„Diavolul Milanez” nu a reușit să se impună la Salzburg, acolo unde a bifat doar o remiză, 1-1.