Premierul Victor Ponta îi acuză pe liberari că susțin declarațiile Ambasadorului Ungariei la București, prezentând două scenarii pentru susținerea pe care o arată PNL față de Ungaria: ori „au primit ordin de la Parlamentul European”, ori „sunt în stare de orice” pentru a obține puterea.
„O știre importantă, pentru că ne arată ce urmează pentru România în viitor – PNL susține declarațiile Ambasadorului Ungariei la București și ale oficialilor maghiari care privesc țara noastră. Întrebare (cu două posibile răspunsuri):
1. Au primit ordin de la PPE să spună asta (deci sunt doar slugarnici);
2. Sunt în stare de orice compromis ca să ajungă la Putere (ceea ce arată o capacitate de a fi ticăloși peste tot ce am văzut în ultimii 25 ani)!”, a scris Ponta, luni, pe Facebook.
Ambasadorul român la Budapesta, Alexandru Victor Micula, s-a prezentat, marţi, la Ministerul Afacerilor Externe ungar, după ce a cerut o audienţă, pentru a discuta pe tema declaraţiilor ambasadorului ungar la Bucureşti, Botond Zakonyi.
Într-un interviu acordat cotidianului „România Liberă”, în 3 august, ambasadorul Ungariei în România, Botond Zakonyi, a susţinut că România refuză să termine 10 drumuri transfrontaliere care ar urma să lege cele două ţări, acuzând şi faptul că nu este asigurată folosirea limbii maghiare în administraţia publică şi în educaţie.