Ciolacu spune că se înțelege foarte bine cu liderul PNL, Nicolae Ciucă: „Şi astăzi, la ora 5.10 dimineaţă, am stat de vorbă amândoi la telefon”

Ciolacu spune că se înțelege foarte bine cu liderul PNL, Nicolae Ciucă: „Şi astăzi, la ora 5.10 dimineaţă, am stat de vorbă amândoi la telefon”
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Premierul Marcel Ciolacu, președintele PSD, a declarat, marți, că are o colaborare foarte bună cu fostul prim-ministru, Nicolae Ciucă, liderul PNL. „Şi astăzi, de dimineaţă, sper să nu se supere pe mine domnul preşedinte Nicolae Ciucă, la ora 5:10 dimineaţă, am stat de vorbă amândoi la telefon”, a spus acesta.

Ciolacu, despre guvernare: O provocare comună pentru PSD și PNL

„Cred că atât colegii mei din PSD, cât şi colegii de coaliţie din PNL trebuie să înţelegem că avem un pariu comun, actul de guvernare, economia României şi depăşirea acestor crize care au afectat nu numai România, întreaga Europă”, a declarat Marcel Ciolacu la Antena 3 CNN, potrivit News.ro.

El a lansat apoi un atac voalat la adresa PNL, acuzând că fostele guvernări cu premieri liberali i-au lăsat „datoria publică la peste 50% şi deficitul la 9,2% plecând de la 37% lăsaţi de PSD şi sub 3% deficitul”.

Ciolacu, laude la adresa lui Ciucă

Acesta a spus apoi că se înțelege foarte bine cu liderul PNL Nicolae Ciucă.

„Am o relaţie instituţională şi o comunicare foarte bună cu domnul preşedinte Nicolae Ciucă. Şi astăzi, de dimineaţă, sper să nu se supere pe mine domnul preşedinte Nicolae Ciucă, la ora 5:10 dimineaţă, am stat de vorbă amândoi la telefon şi l-am întrebat anumite aspecte pe care mi-aş fi dorit să le cunosc până ajung la Berlin, la întâlnirea cu cu cancelarul Olaf Scholz. Asta înseamnă să înţelegem provocările adevărate ale României”, a mai declarat Marcel Ciolacu.