Raidurile efectuate în regiunea Ghouta de Est, fief al rebelilor în apropiere de Damasc, de trupele armate loiale dictatorului sirian Bashar al-Assad au dus la peste 500 de civili ucişi doar în ultimele 7 zile. Dintre aceştia 123 erau copii, arată Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO), potrivit AFP, citează Agerpres.
„În şapte zile, 505 civili au fost ucişi, dintre care 123 de copii”, a spus pentru AFP directorul OSDO, Rami Abdel Rahmane.
Bombardamentele regimului sirian au continuat şi sâmbătă în Ghouta de Est. Tot sâmbătă, are loc şi un vot al Consiliului de Securitate al ONU asupra unui posibil armistiţiu de o lună în toată ţara, după mai multe amânări care au ilustrat diviziunile profunde din cadrul ONU privind conflictul care face ravagii în Siria de aproape şapte ani.
Această nouă campanie aeriană devastatoare a fost lansată duminica trecută de regim ca anticipare a unei ofensive terestre pentru preluarea controlului asupra acestui fief administrat de rebeli în apropierea Damascului, care este bastion al puterii.
În cei aproape 7 ani de la izbucnirea războiului civil din Siria numărul persoanelor ucise în confruntare este estimat la o cifră între 400.000 şi 500.000.