Şeful secţiei de obstetrică-ginecologie I de la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Argeş, medicul Constantin Ghica, a fost condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare, pentru ucidere din culpă.
Decizia magistraților Judecătoriei Piteşti nu este definitivă şi poate fi atacată cu recurs la Tribunalul Argeş.
Medicului i s-a interzis să îşi mai exercite profesia în specialitatea obstetrică-ginecologie. El va trebui să plătească despăgubiri de peste 500.000 de lei familiei fetei decedate.
De asemenea, firma de asigurări unde doctorul Ghica îşi încheiase poliţa de asigurare pentru malpraxis a fost obligată la plata alături de inculpat a sumelor datorate părţii civile.
Medicul Constantin Ghica a fost reclamat pentru malpraxis de familia unei tinere pe care acesta o avea ca pacientă şi care a decedat, pe numele doctorului fiind întocmit dosar de cercetare penală pentru ucidere din culpă. În luna martie 2009, dosarul a fost înaintat instanţei de judecată.