Dacia a produs mașini de peste 5 miliarde de euro la Mioveni, în 2018! Duster reprezintă două treimi din modelele fabricate

Valoarea producției automobilelor Dacia a depășit cinci miliarde de euro în anul 2018, potrivit calculelor făcute de zf.ro la un preț mediu de piață estimat de 15.000 de euro cu TVA.

Așadar, scrie sursa citată, compania a anunțat că producția de automobile Dacia a crescut cu 7% față de anul anterior, ajungând astfel la 335.262 de mașini. Cea mai mare parte din producție au reprezentat-o vehiculele Duster (70%).

„Maşinile Dacia au înregistrat vânzări tot mai mari, iar în 2018 am produs cu 21.000 mai multe maşini decât în 2017. Am produs mai mult, iar cererea importantă a venit dinspre Europa de Vest”, a spus Christophe Dridi, directorul general Automobile Dacia, potrivit sursei citate.

Ultima oră
20:53 - Mihai Tatulici, despre criza politică: Urmează săptămâna chioară. În mod natural, nu se va întâmpla nimic, poate doar o trădare (VIDEO)
20:24 - Valentina Pelinel și Cristi Borcea își țin copiii în lux cu măsură: „Milan a fost dus de mic, de tatăl lui, la pescuit. Îi duc și cu mijloace de transport în comun”
19:48 - Sondaj CURS: Călin Georgescu e în topul încrederii, AUR ar lua cele mai multe voturi la parlamentare / Ce încredere au românii în instituțiile statului și cum văd anticipatele
19:19 - Primarul din Tulcea se plânge că alertele de drone alungă turiștii din Delta Dunării / Ce s-a schimbat în bine
18:49 - Eurovision 2026 | Teleradio Moldova, reacție în scandal: „Juriul care a acordat punctajul nu reprezintă poziţia instituţiei” / Cum răspunde o jurată acuzației de „românofobie”
18:18 - Alexandra Căpitănescu, discurs la întoarcerea acasă: „Sper ca România să își susțină și mai mult artiștii, să înțeleagă că nu toți sunt la fel și că fiecare om e diferit. Să dăm voie artiștilor să experimenteze, să fie ei!” (VIDEO, GALERIE FOTO)
17:40 - Irineu Dărău: E mai multă liniște în Guvern după plecarea PSD-iștilor. Aveau un discurs dublu / Cred că USR și PNL trebuie să aibă o strategie coordonată
17:09 - O fată de 15 ani a murit după ce a căzut de pe terasa unui bloc din București. Cum s-a produs tragedia
16:36 - Concluzia lui Mihai Trăistariu, după performanța Alexandrei Căpitănescu la Eurovision: „Dacă ai o voce foarte bună, treci de votul politic și de alte ciudățenii” (VIDEO)
16:14 - Ministrul Darău (USR): Am găsit situaţii foarte grele și multă nepăsare la companiile de stat / Noii manageri vor avea indicatori de performanță foarte ambițioși