Surpriză într-un sondaj de opinie la nivel european: Un sfert dintre respondenți ar prefera ca deciziile politice să fie luate de roboți în dauna oamenilor politici

Un sondaj de opinie realizat de Centrul pentru Guvernanța Viitorului de la Universitatea IE din Spania în rândul cetățenilor europeni a scos la iveală rezultate nebănuite despre încerederea în inteligența artificială.

Astfel, un sfert dintre respondenți au susținut că ar avea încredere ca roboți cu inteligență artificială să ia decizii politice în locul oamenilor.

„Mentalitatea aceasta este probabil legată de faptul că cetățenii manifestă o neîncredere în creștere privind politicienii guvernele lor și pun sub semnul întrebării modelul european al democrații reprezentative atacând suveranitatea populară”, a afirmat Diego Rubio, directorul executiv al Centrului, conform Quartz.

Cu toate acestea, sondajul arată o anxietate mare privind dezvoltarea tehnologiei. Mai mult de jumătate dintre respondenți s-au arătat îngrijorați că locurile de muncă vor fi ocupate de roboți, iar 70% au spus că inovația tehnologică dacă scapă de sub control ar putea să facă mai mult rău omenirii.

Sondajul a fost efectuat pe 2.500 de persoane din Marea Britanie, Spania, Germania, Franța, Irlanda, Italia și Olanda, în luna ianuarie.

Ultima oră
21:57 - Dungaciu a anunțat condițiile în care AUR va intra la guvernare: „Noi nu vrem să guvernăm cu PSD-ul”
21:28 - Tatulici, despre perspectiva de a se reface coaliția: Am uitat că PSD a făcut o groază de porcării? Acum e brusc rezonabil? / Ce spune despre Călin Georgescu (VIDEO)
20:53 - Mihai Tatulici, despre criza politică: Urmează săptămâna chioară. În mod natural, nu se va întâmpla nimic, poate doar o trădare (VIDEO)
20:24 - Valentina Pelinel și Cristi Borcea își țin copiii în lux cu măsură: „Milan a fost dus de mic, de tatăl lui, la pescuit. Îi duc și cu mijloace de transport în comun”
19:48 - Sondaj CURS: Călin Georgescu e în topul încrederii, AUR ar lua cele mai multe voturi la parlamentare / Ce încredere au românii în instituțiile statului și cum văd anticipatele
19:19 - Primarul din Tulcea se plânge că alertele de drone alungă turiștii din Delta Dunării / Ce s-a schimbat în bine
18:49 - Eurovision 2026 | Teleradio Moldova, reacție în scandal: „Juriul care a acordat punctajul nu reprezintă poziţia instituţiei” / Cum răspunde o jurată acuzației de „românofobie”
18:18 - Alexandra Căpitănescu, discurs la întoarcerea acasă: „Sper ca România să își susțină și mai mult artiștii, să înțeleagă că nu toți sunt la fel și că fiecare om e diferit. Să dăm voie artiștilor să experimenteze, să fie ei!” (VIDEO, GALERIE FOTO)
17:40 - Irineu Dărău: E mai multă liniște în Guvern după plecarea PSD-iștilor. Aveau un discurs dublu / Cred că USR și PNL trebuie să aibă o strategie coordonată
17:09 - O fată de 15 ani a murit după ce a căzut de pe terasa unui bloc din București. Cum s-a produs tragedia