Externe
Nu mai puțin de 27 de persoane au murit în Iran după ce au încercat să se vindece de coronavirus consumând alcool contrafăcut. Aceștia au urmat niște zvonuri potrivit cărora, în acest mod se pot vindeca de coronavirus.
Cu un bilanț oficial de 237 de morți, Iranul este una dintre cele mai afectate țări de Covid-19, după China și Italia, scrie afp.
Consumul și vânzarea de alcool sunt interzise în Iran, dar presa locală relatează frecvent cazuri de intoxicări mortale cu alcool de contrabandă, obținut din alcool metilic.
Potrivit Irna, 20 de oameni au murit în provincia Kuzestan (sud-vest) și 7 în Alborz, vecină cu Teheranul.
Irna a adăugat că alte 218 persoane au fost internate în Ahvaz, capitala Kuzestan, în urma acestei intoxicări.