Peste 70% dintre cazurile de infectare cu COVID-19 din Spania, înregistrate în ultimele 24 de ore, au fost depistate la personalul medical, a declarat, Ministerul Sănătății spaniol, citează dailymail.co.uk.
Potrivit raportului de marți, alți 185 de oameni au murit în ultimele 24 de ore, ceea ce înseamnă că este a treia zi în care decesele scad sub 200 și mult sub rata de 950 care se înregistra la începutul lunii aprilie, când s-a atins apogeul.
Marți, au fost testați pozitiv cu COVID-19 încă 1,318 de persoane, în creștere față de ultimele două zile. Luni s-au înregistrat de 545 de cazuri noi, iar duminică, 884.
Cele mai noi statistici arată că în ultimele săptămâni cei mai mulți infectați au provenit din rândul personalului medical.
De la debutul pandemiei, Spania a înregistrat219.329 de cazuri confirmate. Dintre acestea 18 %, adică 43.956, erau lucrători din domeniul sănătății.
În două spitale importante din Madrid și Catalunia, regiunile cele mai grav afectate de pandemie, rată de îmbolnăvirea a personaluluimedical a fost de 11%.
Infecțiile înregistrateîn rândul lucrătorilor din domeniul sănătății au fost „mai puțin grave” decât cazul din populației, pentru căerau mult mai tineri decât pacienții.
În rândul lucrătorilor din domeniul sănătății, rata mortalității a fost de 0,1 % comparativ cu 7,8 %, în rândul populației.
În plus, în cazul personalului sanitar, mult mai puțini au trebuit să fie spitalizați sau tratați la terapie intensivă.
Totuși, personalul din domeniul sănătății a avut acces mai facil la testele pentru noul virus, ceea ce ar putea fi unul dintre motivele pentru care au fost depistați atât de mulți.
Pandemia a început să dea semne de slăbiciune în Spania, la mai mult de o lună de la atingerea vârfului epidemiologic, iar autoritățile au început să relaxeze măsurile de izolare, în condițiile în care atât rata mortalității și a noilor infectări a scăzut constant.
Spania a intrat, luni, în faza 0 de relaxare a restricțiilor de carantină, care presupune deschiderea comerțului mic, a frizeriilor – dar fără posibilitatea clienților de a aștepta la coadă, ci numai cu programare – și a restaurantelor sub forma de livrare la domiciliu. Tot în această fază, cetățenii vor fi obligați să poarte mască în transportul public, relatează El Pais. Strategia guvernului Pedro Sanchez presupune un total de patru faze, ce vor fi aplicate gradual.
Toată Spania intră în această etapă de relaxare, luni, cu excepția insulelor La Gomera, El Hierro, la Graciosa și Formentera, care încep direct cu faza 1, ce prevede din nou posibilitatea oamenilor de a se aduna în grupuri de până la 10 persoane.
„Prelungirea stării de alarmă începând cu această săptămână nu are niciun sens”, a afirmat Pablo Casado, liderul PP, înainte ca premierul Pedro Sanchez să anunțe că, miercuri, va cere aprobarea Congresului cu privire la extinderea situației excepționale pentru a patra oară. Pentru ca demersul să fie încununat cu succes, parlamentarii spanioli trebuie să îl încuviințeze cu majoritate simplă.
Între timp, bilanțul continuă să crească. Până la această oră, autoritățile spanioleau depistat aproape 218.000 de cazuri de COVID-19. Dacă peste 25.000 de pacienți infectați cu coronavirus au murit, mai bine de 118.000 s-au vindecat.