Victor Ponta, după întâlnirea cu Traian Băsescu: Președintele va retrimite bugetul în Parlament, apoi îl va contesta la CCR

Victor Ponta, după întâlnirea cu Traian Băsescu: Președintele va retrimite bugetul în Parlament, apoi îl va contesta la CCR

Întâlnirea dintre președintele Traian Băsescu și premierul Victor Ponta ce a avut loc, marți, la Palatul Cotroceni, s-a încheiat fără niciun rezultat, relatează B1 TV. Se pare că președintele Băsescu și Victor Ponta nu au putut ajunge la un acord în privința bugetului.

Primul ministru a declarat, la finalul ședinței, că președintele l-a informat că va retrimite legea bugetului în Parlament, urmând să o conteste la CCR dacă o va primi în aceeași formă.

„Președintele va retrimite legea bugetului în Parlament, apoi o va contesta la CCR. Speranța mea a fost să facă aceste proceduri într-un termen rezonabil ca să avem bugetul până la 1 ianurie. Nu mi-a dat niciun răspuns. Poziția sa a fost extree de inflexibilă. Vrea să ne șicaneze cât poate de mult.  Noi vom vota, i-l vom trimite, ni-l va da înapoi, îl vom trimite iar, după care el îl va trimite la CCR”, a anunțat Victor Ponta, la finalul întâlnirii.

„Nici nu trebuie să fie domnia sa de acord. De aceea oamenii ne-au votat pe noi. Dacă era lumea de acord cu politicile lui economiec, îl votau pe el. Acum eu nu pot să mă duc tot la domnul Băsescu să facă bugetul. De aia și suntem diferiți. Dacă eram la fel, nici nu mai era nevoie de alegeri”, a mai spus primul-ministru.

După ce luni seară Traian Băsescu a anunțat că a decis să nu semneze Memorandumul cu FMI, premierul i-a solicitat acestuia o întrevedere pentru a discuta pe tema bugetului pe 2014.

”Având în vedere efectele negative ale suspendării de facto a acordului României cu instituțiile financiare internaționale și repercusiunile posibile ale neadoptării Bugetului de stat și Bugetului asigurării sociale pentru anul 2014, vă rog să fiți de acord să avem o întâlnire pe această temă în vederea identificării soluțiilor de deblocare a acestei situații”, citează scrisoarea premierului.

Ponta: Băsescu va retrimite bugetul în Parlament, apoi îl va contesta la CCR