Directorul FMI, Christine Lagarde, consideră că SUA au nevoie de o abordare echilibrată între reducerile de cheltuieli și creșteri de venituri pentru a face față problemelor lor fiscal.
”Din punctul meu de vedere, cel mai bun mod de a merge mai departe este să existe o abordare echilibrată care să ia în considerare atât creşterea veniturilor, ceea ce înseamnă fie creşterea taxelor, fie crearea de noi surse de venit, şi reducerea cheltuieilor”, a afirmat Christine Lagarde.
Șefa FMI a vorbit și despre vârful fiscal cu care se confruntă reprezentanții de la Washington, o combinație de reduceri automate de cheltuieli și creșteri fiscale, ce urmează să intre în vigoare de anul viitor, spunând că reprezintă cea mai mare amenințare la adresa economiei SUA, informează The Economic Times.
“Economia SUA este mai puţin vulnerabilă la ceea ce se întâmplă în exterior, de exemplu în Europa.(…)Nu spun că nu vor exista consecinţe ca urmare a crizei din Europa. Însă consecinţele ar fi relativ minore”, a precizat Legarde. ”America este mai expusă la propriile sale probleme decât la ceea ce se întâmplă în alte zone ale lumii, pentru că este un actor atât de important”, a adăugat ea.
Pentru că nu au reușit să se pună de acord cu reduceri ale deficitului, aleșii din Congres și Barack Obama au creat în 2011 o „super-comisie” parlamentară însarcinată cu conceperea unui plan de reduceri. Această comisie a eșuat la rândul său. Conform legii, dacă și aceasta se soldează cu un eșec, atrage în mod automat, în 2 ianuarie 2013, o reducere a cheltuielilor publice cu 7 până la 9%.
Totodată, impozitul pe venit ar trebui să se majoreze în mod automat pentru 90% dintre americani, cu circa 2.000 de dolari pe an. Aceste masuri ar urma să permită reducerea deficitului cu 1.200 miliarde de dolari până în 2021.
Prioritatea republicanilor este reducerea cheltuielilor bugetare, în timp ce democrații insistă pe o majorare a impozitelor pe venit în cazul a 2% dintre americanii cei mai bogați.