Efectul situației din Cipru va determinat băncile din România să execute milioane de oameni care au credite, consideră senatorul PSD Mircea Geoană.
„(…) teama mea este că la nivelul corpului politic din România, dacă nu ne întoarcem rapid către problemele cu adevărat dificile şi periculoase care sunt legate de economie, de locuri de muncă, de sărăcia care creşte, de volumul imens de oameni care în 2013 vor fi executaţi fără milă de bănci, pentru că efectul situaţiei din Cipru va conduce băncile din România să execute – ceea ce până acuma nu s-a întâmplat – milioane şi milioane de oameni care au credite la bănci”, a spus Geoană, duminică, în cadrul emisiunii ”După 20 de ani”.
Întrebat de ce ar face băncile acest lucru, Geoană a explicat că și instituțiile bancare trebuie să-și asaneze portofoliile. „Pentru că, pur şi simplu, trebuie să-şi asanaze portofoliile, pentru că au credite neperformate şi pentru că tot ce înseamnă reglementare europeană în acest moment, inclusiv ce înseamnă impactul Ciprului, va îndemna băncile mamă să meargă către o formă de clarificare a portofoliilor, inclusiv în România”, a răspuns Geoană.
Acesta a încheiat subiectul spunând că situația financiară din Cipru va conduce toată băncile europene spre o mai mare atenția asupra gestionării activelor și portofoliilor.