Marcel Boloş, ministrul Fondurilor Europene: Guvernul a aprobat suplimentarea bugetului pentru tablete şcolare cu 50 de milioane euro

Marcel Boloş, ministrul Fondurilor Europene: Guvernul a aprobat suplimentarea bugetului pentru tablete şcolare cu 50 de milioane euro
foto: Pixabay

Marcel Boloş, ministrul Fondurilor Europene, a anunțat, miercuri, în cadrul ședinței de Guvern, că bugetulpentru achiziţia de tablete şcolare a fost suplimentat cu 50 de milioane de euro. Totodată, s-a stabilit ca pentru fiecare tabletăsă fie alocați250 de euro.

„În ceea ce priveşte tabletele şcolare, într-o primă lectură s-a discutat despre suplimentarea bugetului cu 50 milioane de euro pentru studenţii beneficiari de burse sociale din cadrul universităţilor de stat. Azi, Guvernul a aprobat această măsură de suplimentare a bugetului pentru tablete şcolare cu 50 de milioane euro. De asemenea, Guvernul a aprobat ca valoarea eligibilă a tabletelor şcolare, care era de 200 euro, să crească la 250 euro/tabletă”, a spus Boloş la finalul şedinţei Executivului, citează agerpres.

Pentru asigurarea de echipamente de protecţie şi de dispozitive medicale necesare activităţii de curs în cadrul universităţilor în care, încă se desfășoară cursuri, laboratoare sau seminarii, a fost aprobat un buget de 10 milioane de euro .
Ministrul Fondurilor Europene a mai precizat că, după publicarea Ordonanţei în Monitorul Oficial, apelul de proiecte urmează să fie deschis pe 19 octombrie, iar depunerea aplicaţiilor de finanţare se va face începând cu data de 25 octombrie.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`
Ultima oră
23:45 - Potra, apel către generalii din jandarmerie să-i aresteze „pe cei care au dat lovitura de stat„ / ”Atâta timp cât România e condusă de slugile globaliștilor nu se rezolvă nimic”
23:07 - Elena Lasconi, după protestul AUR: „Mă aștept ca tensiunea socială să crească”
22:51 - Diana Buzoianu (USR): „Călin Georgescu este un om al sistemului, un om care în loc să fie taxat de către autoritățile din România este scăpat printre degete”
21:58 - Călin Georgescu: „Poporul român, trezit la conștiință, luptă pentru singurul principiu demn al întregii lumi libere: alegerile democratice și reluarea turului al doilea al alegerilor prezidențiale”
21:43 - Înșelătoria cunoscută sub numele de „Abonamentul” face ravagii în România
21:03 - Claudiu Târziu, despre actele de huliganism de la protestul AUR: „Am informații certe că cei care s-au dedat la anumite acte absolut reprobabile nu făceau parte din cei aduși de parid” / Ce spune despre prezența lui Horațiu Potra la protest
20:16 - Apropiat al lui Horațiu Potra, prins de polițiști cu suma de 40.000 euro cash asupra, în timpul protestului AUR (VIDEO)
19:43 - Jandarmii au găsit 11 fumigene în bagajul unui bărbat venit la protestul AUR din Capitală
19:02 - Violențe la protestul AUR din Capitală. O mașină a știrilor B1 TV a fost vandalizată iar un operator a fost lovit cu brutalitate (VIDEO)
18:30 - Descoperire macabră în Bihor: Două cadavre prezentând urme de violență au fost găsite într-o casă din comuna Tarcea