Porsche își va reduce investițiile și va opera tăieri de costuri anul viitor, pentru a contrabalansa vânzările care au scăzut sub estimările companiei, și pentru a-și menține profitabilitatea la actualul nivel, relatează Automotive News Europe.
”Este posibil să întârziem dezvoltarea unor proiecte”, a declarat CEO-ul Porsche, Matthias Mueller, în cadrul evenimentului de lansare a producției pentru noul Boxster. Mueller nu a specificat și care proiecte vor fi întârziate, dar se presupune că este vorba de un model aflat deja în faza de dezvoltare, cel mai probabil viitorul Panamera.
Mueller a spus că vânzările de vehicule Porsche ar putea fi, anul viitor, cu 5-10 procente mai scăzute față de target-ul companiei, dar ar trebui să se apropie de numărul total al vehiculelor vândute în 2012.
În plus, compania își va reduce moderat producția în 2013, a mai spus Mueller.
Vânzările globale ale Porsche au crescut cu 15 procente anul acesta la 92.474 vehicule comercializate până în luna august. Însă în Europa și China vânzările au scăzut simțitor pe fondul problemelor economice.