Sarkozy: Acceptarea Greciei în zona euro a fost o greșeală

Sarkozy: Acceptarea Greciei în zona euro a fost o greșeală
Foto: guardian.co.uk

Președintele francez Nicolas Sarkozy a declarat, vineri, că prin măsurile adoptate la summitul de la Bruxelles, Grecia va putea ieși din criză, însă a precizat că acceptarea acestei țări în zona euro în anul 2001 a fost o greșeală, pentru că Grecia nu era pregătită pentru acest pas, potrivit AFP.

În cadrul summitului de la Bruxelles, cea mai importantă decizie luată de liderii europeni a fost aceea ca instituțiile de creditare și fondurile de investiții să renunțe la jumătatea cuantumului datoriilor pe care Grecia le are către ele.

Șeful statului francez a mai declarat că această măsură este necesară, pentru că, odată cu intrarea Greciei în faliment, fenomenul ar fi afectat întreaga lume, nu doar statele din Europa, astfel evitându-se un dezastru internațional.

Ultima oră
13:59 - Ionel Ganea a vorbit despre accidentul în care i-a murit fiul de 2 ani: „Eu și soția mea am rămas cu dorul care nu pleacă niciodată”. Gestul făcut în memoria lui Alexandru
13:57 - Schimb dur de replici în Parlamentul European. De ce a criticat Manfred Weber moțiunea PSD-AUR și ce a spus despre Simion: „Am fost fericit”
13:45 - Un bărbat a cumpărat un seif cu 15 euro și a găsit un lingou de aur de peste 30.000 de euro. Ce va face cu acesta
13:39 - PSD cere liberalilor să nu îl mai susțină pe Ilie Bolojan. Ce ascunde mișcarea oamenilor lui Sorin Grindeanu și ce planuri se fac în PNL în spatele lui Bolojan
13:31 - Cum vede Marcel Iureș prețurile și taxele tot mai mari: „Faptul că mănânci doar trei roșii în loc de cinci e perceput ca o catastrofă. Noi am trecut prin ceva de 100 de ori mai greu”
13:29 - AUR l-a „înlocuit” deja pe Bolojan. Scenă ironică în Parlament, la citirea moțiunii: „Domnule prim-ministru, Nini Săpunaru”
13:14 - Octavian Oprea, deputat PNL: „PSD minte cum respiră.” Ce se întâmplă de fapt cu demnitarii pe care PSD susține că i-a retras din funcții
13:05 - O cafenea din Stockholm, condusă de inteligență artificială. „Mona” angajează oameni și face greșeli bizare
12:59 - Cine ar putea fi viitorul premier, dacă Ilie Bolojan cade? Reacția lui Nicușor Dan
12:58 - Constantin Toma spune că va urma un Guvern PSD-AUR: Premierul să fie de la PSD, care a declanșat această nenorocire