Victor Ponta: Scăderea ‪TVA‬ la alimente, cea mai bună măsură luată de un guvern în ultimii ani. Avem prima scădere a prețurilor de consum din ultimii 25 de ani

Victor Ponta: Scăderea ‪TVA‬ la alimente, cea mai bună măsură luată de un guvern în ultimii ani. Avem prima scădere a prețurilor de consum din ultimii 25 de ani
Foto: gov.ro

Premierul Victor Ponta susține, printr-un mesaj postat pe Facebook, că scăderea TVA la alimente este cea mai bună măsura adoptată de Guvern în ultimii ani, lucru confirmat și de datele publicate de Institutul Național de Statistică (INS).

”Scăderea ‪TVA‬ la alimente este cea mai bună măsură luată de un guvern în ultimii ani! O confirmă acum și datele ‪INS‬! Dincolo de reducerile de la raft, avem prima scădere a prețurilor de consum din ultimii 25 de ani! În iunie 2015, față de iunie 2014, prețurile de consum au fost mai mici cu 1,6%”, a notat premierul.

”Iar veștile bune pentru românii obișnuiți vor continua, sunt convins, odată cu scăderea generală a TVA la 19%! Ne ținem de cuvânt și ne vedem, în continuare, de treabă pentru români și ‪România‬!”, a mai transmis premierul.