Caz revoltător la Spitalul de Copii „Victor Gomoiu” din Capitală. O fetiță de un an are corneea arsă după ce a fost expusă la o lampă UV. Asistentul implicat a demisionat

Caz revoltător la Spitalul de Copii „Victor Gomoiu” din Capitală. O fetiță de un an are corneea arsă după ce a fost expusă la o lampă UV. Asistentul implicat a demisionat
Sursa Foto: Facebook/ Spitalul Clinic de Copii Dr. Victor Gomoiu

O fetiță de un an s-a ales cu arsură de cornee după ce a ajuns la Spitalul Clinic de Copii „Dr. Victor Gomoiu” din Capitală pentru o simplă răceală.

Fetița, alături de tatăl ei, ar fi fost fost expuși razelor UV într-un container unde așteptau ca micuța să fie consultată, antena3.ro.

Au mers la spital pentru o răceală, dar s-au întors cu probleme grave

Din primele informații, se pare că fetița a ajuns la spital pentru o răceală. Timp de o oră, tatăl și copilul au așteptat medicul de gardă într-un container unde sunt ținute cazurile suspecte de gripă sau COVID-19, moment în care au fost expuși razelor UV.

După ce a fost consultată, cea mică a plecat acasă împreună cu părinții ei, însă nu după mult timp, atât ea cât și tatăl ei au început să aibă dureri mari de ochi și și-au pierdut vederea. De asemenea, pielea a început să li se desprindă de pe față, ca în urma unei arsuri.

„Precizăm faptul că, în timpul examinării medicul de gardă a constatat că lampa UV era în funcțiune și a procedat la închiderea acesteia. În urma anchetei interne derulată ulterior, a reieșit faptul că pacienta minoră și părintele însoțitor au fost expuși accidental la lampa UV timp de 45 minute, suferind arsuri corneene care au necesitat îngrijiri medicale”, se arată într-un comunicat de presă a Spitalul Clinic de Copii „Dr. Victor Gomoiu”.

Asistentul care a trimis copilul în containerul cu lampa cu ultraviolete pornită este anchetat de superiori.

„În acest moment, în cadrul unității sanitare este în desfășurare ancheta administrativă, asistentul medical implicat depunându-și demisia în urma incidentului. De asemenea, pe perioada anchetei administrative, infirmiera implicată în incident nu va mai activa într-o zonă în care au acces pacienți”, se mai arată în comunicatul de presă.

Din fericire, cei doi și-au recăpătat vederea după doar câteva ore.

Reprezentanții unității medicale susțin că incidentul a avut loc din cauza lipsei de personal și a numărului uriaș de pacienți care se prezintă la camera de gardă.