Ce nu a mai apucat să facă Ion Iliescu. Fostul președinte a dezvăluit totul în ultimul său interviu

Ce nu a mai apucat să facă Ion Iliescu. Fostul președinte a dezvăluit totul în ultimul său interviu
Fostul președinte Ion Iliescu. Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Fostul președinte al României, Ion Iliescu, s-a stins din viață, marți, 5 august, lăsând în urmă nu doar o carieră politică marcantă, ci și o latură personală mai puțin cunoscută publicului larg. De-a lungul vieții, Iliescu a fost un pasionat de sport, urmărind cu entuziasm competiții internaționale și susținând campioni români din diverse sporturi.

Cuprins:

  • Cine erau sportivii favoriți ai lui Ion Iliescu
  • Ce a mărturisit Ion Iliescu în ultimul său interviu
  • Care a fost cel mai mare regret al lui Ion Iliescu

Cine erau sportivii favoriți ai lui Ion Iliescu

Într-un interviu acordat în 2024, la doar câteva zile după ce a împlinit 94 de ani, Ion Iliescu a dezvăluit care au fost marile sale pasiuni sportive: snookerul și tenisul.

„Privesc lumea sportului cu același entuziasm și păstrez plăcerea de a vedea competițiile de snooker, pentru care ai nevoie întotdeauna de o minte anticipativă și de o reacție calculată față de un set de posibilități și de alegeri circumstanțiale.”, a spus Iliescu, potrivit Antena Sport.

Fostul președinte a recunoscut că îl admira pe Ronnie O’Sullivan, cu care a avut chiar ocazia să se întâlnească, și că era un fan declarat al legendarului Roger Federer.

Ce a mărturisit Ion Iliescu în ultimul său interviu

Declarațiile au fost făcute în cadrul unui podcast realizat de Ionuț Vulpescu. În acest interviu, fostul președinte a vorbit cu nostalgie despre bucuriile simple din viața sa, cum ar fi lectura ziarelor în format fizic sau dorința de a merge din nou la teatru.

„M-am bucurat să îl întâlnesc pe Ronnie O’Sullivan. L-am văzut jucând pe Jimmy White. La tenis mă uit des, am fost un mare admirator al lui Roger Federer.”

Care a fost cel mai mare regret al lui Ion Iliescu

Pe lângă interesul pentru sport ca spectator, Iliescu a fost implicat și în sportul românesc. A condus, în trecut, Federația de Kaiac-Canoe și a avut o relație apropiată cu mari campioni precum regretatul Ivan Patzaichin.

„Am rămas legat de mulți mari campioni ai noștri. Am condus cândva Federația de Kaiac-Canoe. Am fost apropiat de Ivan Patzaichin de la începuturile carierei lui. Citesc în continuare ziare pe hârtie. Îmi pare rău că nu mai merg la teatru și la concerte.”