CTP: Demisia lui Ioan Rus, un gest de orgoliu. Nu s-a gândit niciun moment la ce ticăloșii a debitat

CTP: Demisia lui Ioan Rus, un gest de orgoliu. Nu s-a gândit niciun moment la ce ticăloșii a debitat

După declarația făcută la adresa diasporei, Ioan Rus și-a dat demisia din funcția de ministru al Transporturilor. Despre afirmațiile făcute și despre gestul său, jurnalistul Cristian Tudor Popescu susține că demisia fostului ministru al Transporturilor a fost un gest de orgoliu.

Faptul că și-a dat demisia nu reprezintă, nicidecum, un proces de conștiință al acestui domn. Credeți că, vreun moment, s-a gândit acest domn – plin de propria-i făptură de la ochelari până în vârful unghiilor – la ce a făcut, la ce ticăloșii a debitat? Nici vorbă. A zis: Da? Atunci îmi dau demisia. Iar un gest de orgoliu: Eu, Rus, îmi dau demisia. Așa e, cum spun eu. Dar dacă săriți așa de fund în sus, îmi dau demisia”, a spus Cristian Tudor Popescu la Digi24.

Jurnalistul a explicat și de ce Ioan Rus a făcut controversatele declarații.

A spus, în favoarea domnului Ponta și a minunatului său guvern: Români din străinătate, nu mai stați acolo pe 1.500 de euro, pentru că aici o să vă aștepte laptele și mierea. Guvernul Ponta face, drege, și veniți aici, nu mai stați acolo. Și, cu stilistica asta a lui de ștab cu ștaif, a plasat cuvintele foarte conștient și arogant, cuvintele „curve” și „golani”. De ce? Ca să îi mai aducă niște apă la moară șefului său. De asta a făcut-o, este atât de evident”, a apreciat Cristian Tudor Popescu.