Galați: Microbuzul școlar nu mai poate fi folosit pentru că face concurență neloială operatorilor privați din zonă

Galați: Microbuzul școlar nu mai poate fi folosit pentru că face concurență neloială operatorilor privați din zonă
Foto: hunedoaralibera.ro

Peste 50 de elevi din Valea Mărului, județul Galați, nu vor mai merge la școală cu microbuzului instituției.

Un reprezentant al Inspectoratului de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier din Galați a anunțat Primăria că microbuzul face concurență neloială operatorilor privați din zonă, notează digi24.ro.

Astfel, acesta poate fi utilizat doar în interiorul localității, deși a fost primit de la Ministerul Dezvoltării pentru a-i transporta pe cei 56 de elevi din sat la liceele din orașul Tecuci, aflat la 30 de kilometri distanță.

Pentru ca elevii să nu renunțe la școală, edilul trebuie să depună o serie de documente pentru a obține licență de operator.

Tags: