Jimmy Wales, fondatorul Wikipedia, a venit în București: Când am căutat pe Wikpedia despre România, am fost interesat de limba română

Jimmy Wales, fondatorul Wikipedia, a venit în București: Când am căutat pe Wikpedia despre România, am fost interesat de limba română
Foto: rinf.com

Jimmy Wales, fondatorul Wikipedia, a venit în România și a vorbit în cadrul unei conferințe despre cele mai recente proiecte ale platformei, informează Mediafax.

Întrebat care a fost primul lucru căutat pe Wikipedia despre România, acesta a răspuns că a fost foarte interesat de limba română, dar a aflat și care este numărul vorbitorilor de limbă maghiară și a celor de limba rromani din România.

”Când am căutat pe Wikpedia despre România , am fost interesat de limba română. În România am fost surprins că numărul de vorbitori de limba ungară este de 8%. Nu ştiam asta. Apoi, vorbitorii de rromani, poate 2-3%. Am luat notă. E interesant. Aceste lucruri îţi dau o anumită înţelegere asupra societatăţii. De asemenea, am remarcat că sunt foarte multe limbi în România care sunt recunoscute oficial, e o lista lungă”, a afirmat Wales.

Acesta a mai explicat și de ce a ales ca pe Wikipedia să nu apară reclame: „Suntem o organizaţie non-profit şi am ales să nu optăm pentru reclame. Sunt multe motive întemeiate. O provocare este că ne constrânge volumul de bani de care dispunem, bugetul nostru la această oră este de 60 de milioane de dolari pe an, ceea ce pentru site-ul cu numărul 5 în lume este un buget destul de mic. Avem o comunitate uriaşă de voluntari care lucrează şi încercăm să conducem organizaţia Wikipedia Foundation într-o manieră extrem de responsabilă financiar. Suntem fericiţi că strângerea de fonduri provine de la donatori mici, oameni care dau 500 de euro, de pildă. E important. Comunitatea noastră este foarte independentă. Dacă am fi dependenţi de alţi donatori mari, atunci aceşti şi-ar dori ceva…Avem câţiva donatori mari, dar nu ne dictează politica companiei”.

Jimmy Wales a mai fost întrebat și ce părere are despre faptul că lumea academică tratează cu superioritate datele preluate de pe Wikipedia, întrucât acestea nu ar fi de încredere. El a explicat că informațiile de pe această platformă trebuie să fie pentru studenți un punct de plecare nu unul terminus. Totodată, acesta a mai afirmat că platforma are și puncte pozitive și unele negative, dar cert este că Wikipedia nu se va termina niciodată.

„Ne dorim să avem informaţii de cea mai bună calitate, vrem să obţinem o mai bună calitate decât a informaţiile dintr-o enciclopedie tradiţională. Acesta este ţelul nostru. Chiar dacă ne atingem acest ţel, nu credem că Wikipedia ar trebui să fie o sursă pentru scrierea lucrărilor academice. Motivul este acelaşi pentru care nu ar trebui să se utilizeze enciclopediile pentru aceste lucrări. Rolul enciclopediei în procesul de documentaţie nu este acesta. Dacă eşti student, ar trebui să apelezi la Wikipedia ca punct de pornire, nu ca punct terminus, pentru a te orienta, iar apoi îţi începi cercetarea. De fiecare dată când am văzut studii care au analizat nivelul de calitate al Wikipedia, ceea ce am găsit este faptul că aceasta este similară calităţii enciclopediilor tradiţionale. Avem anumite puncte forte şi unele mai slabe. Printre cele forte este că acoperim mult mai multe domenii decât orice enciclopedie, avem mulţi oameni care contribuie la anumite chestiuni. Pe de altă parte, pentru că este o muncă în derulare, se pot strecura greşeli. O problemă tipică în articolele Wikipedia este că oamenii se concentrează să scrie pe paragrafe şi ideile se repetă. Ne dorim să îmbunătăţim acest lucru. Wikipedia nu se va termina niciodată, acesta înseamnă proiectul cu adevărat”, a explicat Jimmy Wales.

Enciclopedia Wikipedia are nu mai puţin de 283 de limbi traduse şi peste 40 milioane de articole scrise, iar ideea Wiki l-a dus în topul celor mai influente 100 de personalităţi ale lumii.

Tags: