Moartea lui Dan Condrea naşte multe controverse. Nimeni nu exclude în acest moment nicio variantă. Sinucidere, accident, asasinat, sau chiar o înscenare a morţii plănuită de Condrea pentru a i se pierde urma. Autorităţile activează acum pe toate fronturile pentru a elucida misterul acestei morţi. La institutul de medicină legală se face necropsia cadavrului, iar anchetatorii au cerut deja teste ADN, informează B1 TV. Paralel, procurorul de caz a mers însoţit de criminalişti la locul accidentului pentru a ridica noi probe. Procurorii au avut şi prima reacţie oficială. Au dat un comunicat în care nu spun nimic nou. De asemenea, în comunicat nu este pomenit nicăieri, numele lui Dan Codrea.
Există varianta determinării sinuciderii în cazul lui Condrea. O spune chiar fostul magistrat Alexandru Lele, cel pe care în urmă cu 14 ani a fost anchetat de tânărul procuror Cristian Panait. Asupra lui Panait s-au făcut atunci presiuni imense, care l-au împins la sinucidere. Chiar Lele este cel care spune că varianta determinării sinuciderii ar putea fi posibilă şi în cazul lui Dan Condrea, patronul Hexi Pharma.
”Atunci când se sparge o astfel de afacere, există pericolul ca cineva, una dintre părți să vorbească și atunci este iarăși normal ca acelei părți să i se închidă gura și să nu fie lăsat tot ceea ce știe”, a declarat acesta. Lele spune că procurorul de caz a acţionat cu încetineală în cazul Hexi Pharma şi că l-au audit târziu pe Condrea. A lăsat astfel posibilitatea ca asupra patronului Hexi Pharma să se facă presiuni. (Detalii AICI)
Pe de altă parte, ultimele imagini cu Dan Condrea în viaţă, surprinse de camerele de supraveghere din Corbeanca, par să complice lucrurile. Din imagini putem trage concluzia că în maşină mai era cineva, şi deşi era foarte aproape de locul unde s-a petrecut accidentul, a ajuns acolo abia peste 20 de minute, cu toate că era un drum de maxim cinci minute. Din aceste imagini, reiese că şoferul autoturismului din spatele lui Condrea ar putea fi un martor cheie. Pe de altă parte, Dan Condrea pare să nu fi fost singur în maşină. Pe imagini în dreapta patronului Hexi Pharma se vede o siluetă, iar parasolarul din dreptul pasagerului era lăsat, semn că locul era ocupat de cineva.
Tolontan spune că nu există indicii că ar fi fost un accident înscenat şi susţine că Dan Condrea vorbea de sinucidere în ultima vreme. Lumină ar putea face procurorii care se pare că îl urmăreau pe Condrea, spune jurnalistul, contrazis însă de Procurorul General, care susţine că nu exista o echipă de filaj pe urmele patronului Hexi Pharma.
”Nu avem indicii că ar fi fost un accident înscenat. Mai ales că, repet, sunt mai multe indicii că omul acesta vorbea despre sinucidere în ultima perioada. Am avut și noi unul din aceste indicii, culmea, luat de la o vecină”, a susținut jurnalistul. (Detalii AICI).
Pe de altă parte, fosta soție a lui Dan Condrea lansează un atac la adresa Serviciului Român de Informații. După moartea suspectă a patronului Hexi Pharma, Magda Condrea și-a lipit pe geamurile mașinii mai multe coli de hârtie pe care sunt scrise mesaje adresate direct SRI.
„Magda Condrea, victima demenților de la SRI”, se poate citi pe una dintre coli. (Detalii și poze AICI)
O alt opinie vine din partea Monicăi Macovei. Europarlamentarul a declarat că are dubii că în mașina implicată în accidentul produs duminică în județul Ilfov s-ar fi aflat patronul Hexi Pharma, Dan Condrea.
"Da, am dubii, da. Am dubii, pentru că faţa este de nerecunoscut. Momentul este iarăşi unul foarte important, urma să fi dat declaraţii, poate că unii vor să nu dea declaraţii sau el n-ar fi vrut să dea declaraţii. Cred că era un moment în care dispariţia lui, nu fizică, ci din România, ar opri multe lucruri", susține Macovei. (Detalii AICI)
La rândul său, Sebastian Ghiță, membru al Comisiei de Control al SRI, a susținut că este necesară stabilirea unui plan de acțiuni, altfel românii vor suspecta că trăiesc într-un stat mafiot.
”20 de milioane de români, începând de mâine, pe președinte, pe șefii celor două Camere, pe premier, pe servicii, pe procuraturi, pe parlamentari, pe toți, ne vor suspecta că suntem un stat mafiot. Am vorbit deja cu președintele Comisiei și i-am spus că de data asta nu mai putem evita convocarea comisiei și stabilirea unui plan de acțiuni și de cerințe către instituții ale statului astfel încât măcar pe baza filmului pe care echipa de filaj a domnului Condrea ne-o poate furniza să spunem că nu este nimic necurat”, a spus Ghiță. (Detalii AICI)
În urma accidentului, un dosar penal a fost deschis pentru ucidere din culpă. (Detalii AICI)