Câteva mii de persoane au participat, joi seara, la manifestația pro-democrație de la Universitate. Pe scenă au urcat, printre alții, Victor Rebengiuc, Ana Blandiana, Oana Pellea, Melania Medeleanu, fondatoarele ONG-ului „Dăruiește Viață” și Tudor Chirilă.
Victor Rebengiuc, care are 91 de ani, le-a mărturisit participanților la miting că a primit mesaje de amenințare, „dar, contrar lor, o să votez iar pe Elena Lasconi!”.
Marele actor a citit apoi unul dintre mesajele de amenințare pe care le-a primit pentru că susține drumul proeuropean al României.
„Și acum, înainte să vin aici, am primit o amenințare, că mă omoară, că mă calcă în picioare.
Uite (citește): „ești un oligofren, nociv, care involuntar, inconștient, minte, dezinformează și manipulează masele în interesul puterilor străine care ne vor o țară slabă. Ești un boșorog, retardat, depășit, nociv și bolnav de comunism, care vede comuniști peste tot. Are, n-are legătură, tot la comunism ajungi. Lăsați-ne în pace să votăm pe cine vrem, să votăm și pe cine e normal să votăm, altfel băgăm toporul în capetele alea seci! Ai făcut destul rău acestei țări și acestui popor. Retrage-te! Nu mai face politică. Altfel, poporul mânios te va linșa, te va sfâșia și va da cu piciorul în rămășițele sângerânde ale actorului neamului care crede că are un cuvânt de spus în politică””, a spus Victor Rebengiuc.