Atacurile din Paris au sporit îngrijorarea cu privire la siguranța desfășurării Jocurilor Olimpice de la Rio din 2016

Atacurile din Paris au sporit îngrijorarea cu privire la siguranța desfășurării Jocurilor Olimpice de la Rio din 2016
Foto: theaustralian.com.au

Diplomații din Brasilia susțin că guvernele occidentale se tem pentru siguranța atleților și turiștilor, dar președintele Dilma Rousseff a exclus posibilitatea ca un atac precum cel din Paris să aibă loc în Brazilia.

”Suntem departe de un asemena scenariu”, a declarat aceasta după un summit din Turcia, potrivit Reuters.

Pe de altă parte, experții în securitate avertizează că mulți oficiali brazilieni nu conștientizează că Jocurile Olimpice, dat fiind anvergura acestui spectacol sportiv și numărul mare de participanți, pot fi un moment de care terorișii să dorească să profite.

”Noi am găzduit în siguranță și alte evenimente majore. Jocurile Olimpice, un eveniment mai important, vor fi, de asemenea, un succes”,  a fost asigurarea dată de Generalul Luiz Felipe Linhares, oficialul armatei care se ocupă ce aceste pregătiri.

Organizatorii cooperează cu servicii de informații străine și, comparativ cu Jocurile Olimpice din 2012 de la Londra, personalul de securitate a fost dublat, ajungând la 85.000 de persoane.