Mexic adeclaratstare de urgență luniși a emis o serie de reguli stricte pentru agestionapandemiacarea luat avânt, dupăce s-a depășitpragul de 1000 de îmbolnăviri, iarratadeceselor a crescut brusc.
Reprezentanțiidinsănătate au raportat 101persoane diagosticate cu COVID-19 într-o singură zi, și 8 decese, ajungându-sela28. Mexicanii se tem căsistemulde sănătatevacedaîn scurttimpdacă nu se găsește o soluție pentru încetini propagarea coronavirusului.
Deșilaînceput, autoritățile au fostreticențecu privire la măsurile de siguranță, susțînând căoamenii săraci „suntimuni” de coronavirus.
„Dacăeștibogat, ești încategoria de risc, dardacăeștisărac, nu, noisăracii, suntem imuni”, adeclaratguvernatorulLuis Miguel Barbosa.
Remarcăa stârsnit controverse în mediul online, mulți întrebându-sede ce un oficial guvernamental ar răspândi informațiicarenusuntadevărate, pentru că nu există nicio dovadă științifică care să sugereze efecte ale virusului pe care oamenii să le aibă în mod diferitdincauzastatutuluieconomic.
Noile măsuri de combatere a virusului prevăd o reducere a numărului de persoanecaresepot reunila50 și o prelungireasuspendării activităților neesențiale, în condițiile în care eraudejaînchise școlile și birourile federale neesențiale.
Aceste măsuriseaplică strictpersoanelor în vârstă depeste60 de ani, celorcaresuferă de hipertensiune, diabetsaufemeilorînsărcinate, indiferent dacă locurile lor de muncăsuntconsiderateesențiale”, adeclaratministrul sănătății, Hugo Lopez-Gatell, scriebbc.com.
Mexicul areunadintrecelemaimariratedinlume atât în ceea ce privește obezitatea, cât și diabetul, ceea ce experții cataloghează dreptpopulațieeste extrem de vulnerabilă.
Ministrul de externe Marcelo Ebrard adeclaratcăpersoanelesaufirmelecareignoră măsurile impuse vorfisancționate penal. Stareade urgențăvafi valabilăpânălaaprilie 30.
Spre deosebire de altestate, autoritățile nu au impus izolarealadomiciliu a populațieidincauzafaptului că economia mexicului,dejafoarte slăbită, nuvaputeasuportăo asemenea lovitură.