Pirați înarmați au capturat un tanc petrolier în largul coastelor somaleze și cer răscumpărare pentru eliberarea vasului și a echipajului ținut ostatic, a anunțat forța UE anti-piraterie din regiune. Un comunicat al forțelor navale UE afirmă că au reușit să ia legătura cu căpitanul vasului, care a confirmat că există bărbați înarmați la bordul tanker-ului Aris 13.
Această capturare este prima a unei nave comerciale mari în Somalia din 2012 și până acum. Incidentul a fost o surpriză pentru industria globală de shipping în condițiile în care patrularea apelor de către marina din țările NATO, dar și China, India și Iran a oprit pirateria somaleză în urmă cu mai mulți ani.
ONU a avertizat în octombrie că situația este fragilă, iar pirații somalezi „au intenția și capacitatea să reînceapă atacurile”. Un pirat somalez care ține legătura cu cei aflați pe vas a precizat că recompensa nu a fost încă stabilită. Aris 13 avea la bord 8 marinari din Sri Lanka și ducea combustibil din Djibouti către Mogadishu când a fost abordată de două șalupe. Căpitanul a reușit să emită o alertă SOS, informează Hotnews.