Joe Nagy, un bărbat din Arizona a mers la doctor după ce, timp de un an și jumătate, nasul i-a curs fără oprire. Acesta a crezut că a devenit alergic, însă după ce a ajuns la un specialist a aflat că de fapt, lichidul provenea din creier, relatează Fox Phoenix.
Într-o dimineață, bărbatul s-a trezit că îi curge din nas un lichid care semăna cu lacrimile. La început, îi curgea o dată sau de două ori pe săptămână. Nu după mult timp, lichidul a început să îi curgă în mod constant.
A început să ia pastile pentru alergii, însă scurgerile nu s-au oprit.
”Am ajuns în punctul în care purtam tot timpul șervețele în buzunare”, a povestit bărbatul.
La un moment dat, Joe s-a hotărât să meargă la doctor pentru a testa lichidul care i se scurgea pe nas. Surpriza a fost mare când a aflat că de fapt nu avea nicio alergie și nici nu îi curgea nasul. Lichidul era de fapt cefalorahidian.
Membrana care îi înconjoară creierul avea o gaură, iar lichidul cefalorahidian se scurgea prin ea.
Operația lui Joe a trebuit amânată, acesta revenind la spital cu meningită. Doctorii au fost nevoiți să oprească infecția și mai apoi să repare gaura.
Acesta este al doilea caz făcut cunoscut în care o persoană a pierdut lichid cerebral.
O femeie, tot din Arizona, pierdea din abundență lichid cefalorahidian pe partea stângă a nasului. După ce, timp de patru luni, medicii i-au spus că suferă de alergii severe, Andrea Aragon a mers la o unitate de îngrijire de urgență unde specialiștii au descoperit că lichidul provenea de la creier.
Femeia a fost de asemenea operată și și-a revenit complet.
Această afecțiune este foarte rară, afectând 1 din 100.000 de persoane. Persoanele care suferă de această condiție sunt predispuse la infecții, care se pot dovedi a fi mortale.