Reacția vine după ce europarlamentarii au discutat tăierea fondurilor pentru Budapesta, ieri, cauzată de „deteriorarea democrației” în Ungaria sub conducerea guvernului Orban aflat la putere din 2010.
Invocând „riscuri de corupție”, Comisia Europeană ar putea suspenda sumele alocate Budapestei din bugetul comun al blocului comunitar în valoare de 1.100 de miliarde de euro pentru perioada 2021-27.
Orban sfidează UE din Serbia
„În ceea ce privește decizia Parlamentului UE, credem că este de domeniul glumelor. Nu râdem, pentru că este o glumă plictisitoare. Ei (legislatorii UE) fac acest lucru pentru a se amuza. Noi nu le acordăm atenție„, a declarat Orban, după o întâlnire cu președintele sârb Aleksandar Vucic.
Ar fi prima sancțiune a Uniunii Europene în cadrul pachetului de sancțiuni financiare, denumit „bani pentru democrație” însă măsurile au fost convenite în urmă cu doi ani, după ce liderii UE au acuzat guvernele de la Varșovia și Budapesta că „au dat înapoi cu privire la principiile democratice liberale”.